Strona głównaZdrowieJak zmniejszyć ciśnienie krwi

Jak zmniejszyć ciśnienie krwi

Dzięki odpowiedniemu jedzeniu i ćwiczeniom może zmniejszyć obciążenie serca z powodu nadciśnienia. Antynadciśnieniowa dieta obejmuje ograniczenie alkoholu, soli i cukru, a także dodanie do posiłków dużej ilości warzyw i owoców.
Jak zmniejszyć ciśnienie krwi [Fot. ratmaner - Fotolia.com] Wielu ludzi ma i zbyt wysoki poziom , a znaczna część z nich nawet o tym nie wie, bo te problemy zdrowotne rozwijają się bezobjawowo Tymczasem są to główne czynniki, które sprawiają, że serce musi ciężej pracować, a także powodują lub inne poważne kłopoty zdrowotne. Zdrowe odżywianie się i regularne treningi mogą jednak zmniejszyć problem nadmiarowego ciśnienia.

Warto co najmniej raz w roku mierzyć ciśnienie krwi i sprawdzać poziom cholesterolu. Pomaga też dbanie o odpowiednią wagę. Poza tym trzeba szybko reagować - przy stwierdzeniu nieprawidłowości jak najszybciej udac się do lekarza i podjąć działanie, które sprawi, że serce stanie się zdrowsze.

Antynadciśnieniowa dieta obejmuje ograniczenie alkoholu, soli i cukru, a także dodanie do posiłków dużej ilości warzyw i owoców. Poza tym poleca się zmniejszenie porcji i częstotliwości jedzenia , a także częstsze raczenie się drobiem, niskotłuszczowym nabiałem, (takimi jak łosoś, pstrąg, sardynki) orzechami i produktami pełnoziarnistymi. Warto unikać tłuszczów trans znajdujących się w smażonych potrawach i wypiekach, a szukać zdrowych tłuszczów, tj. tych w oliwie z oliwą, awokado i orzechach. Dieta powinna być też bogata w produkty z , , i błonnikiem.

Drugim składnikiem „przeciwciśnieniowym" jest regularny trening - pozwala „utrzymać w ryzach" poziom ciśnienia i cholesterolu. Co więcej, ćwiczenia uwalniają hormony, które sprzyjają dobremu samopoczuciu, łagodzą , a także wzmacniają mięśnie serca. Poleca się 30 do 60 minut ćwiczeń aerobowych przez trzy do pięciu dni w tygodniu. Trening siłowy także daje korzyści. Jak podkreślają eksperci, nie trzeba wyciskać z siebie z siódmych potów, by uzyskać realne korzyści z treningu, wystarczy regularnie pływać, jeździć na rowerze, czy biegać, by lepiej się poczuć i być zdrowszym. Warto wybrać aktywność, którą się najbardziej lubi, bo wówczas łatwiej jest trzymać się przyjętego planu treningowego.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy