Strona głównaZdrowieJak zmniejszyć ból pleców - trzeba skrócić czas siedzenia

Jak zmniejszyć ból pleców - trzeba skrócić czas siedzenia

Wystarczy ograniczyć czas spędzany w pozycji siedzącej w ciągu dnia, by osłabić ból pleców.
Jak zmniejszyć ból pleców - trzeba skrócić czas siedzenia [fot. Pexels from Pixabay]
Na Uniwersytecie w Turku w Finlandii wykazano, że ograniczenie czasu w ciągu dnia zapobiegało pogorszeniu się bólu pleców w ciągu sześciu miesięcy.

Intuicyjnie większość z nas wie, że ograniczenie siedzenia pomoże w . Teraz postanowiono to metodycznie sprawdzić. Eksperci chcieli ocenić, na ile ograniczenie siedzenia w ciągu dnia może zapobiegać lub łagodzić ból pleców u ludzi z nadwagą lub otyłością, którzy zwykle większość dnia spędzali w pozycji siedzącej.

Uczestnicy byli w stanie skrócić czas siedzenia średnio o 40 min/dzień w trakcie sześciomiesięcznego badania.

- Badani byli przeciętnymi ludźmi w średnim wieku, którzy dużo siedzieli, mało ćwiczyli i przybrali trochę na wadze. Czynniki te nie tylko zwiększają ryzyko chorób układu krążenia, ale także bólu pleców - mówi fizjoterapeuta Jooa Norha z Uniwersytetu w Turku w Finlandii.

Oceniono też potencjalne mechanizmy leżące u podstaw zapobiegania bólom pleców. - Nie zaobserwowaliśmy jednak, aby złagodzenie bólu miało związek ze zmianami w otłuszczeniu lub metabolizmie glukozy mięśni pleców - wskazuje Norha.

Osoby z bólem pleców mają nadmierne złogi tłuszczu w mięśniach pleców, a zaburzony metabolizm glukozy lub wrażliwość na może sprzyjać dolegliwościom bólowym. Niemniej jednak bólowi pleców można zapobiec lub go złagodzić, nawet jeśli nie nastąpi żadna poprawa w składzie mięśni lub metabolizmie.

Naukowcy wykorzystali obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) i obrazowanie PET oparte na znaczniku radioaktywnym do pomiaru mięśni pleców. - Jeśli masz tendencję do bólu pleców lub nadmiernego siedzenia i martwisz się o zdrowie kręgosłupa, możesz spróbować znaleźć sposoby na ograniczenie siedzenia w pracy lub w czasie wolnym. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że , taka jak chodzenie lub bardziej energiczne ćwiczenia, jest lepsza niż po prostu stanie - radzi Norha. Eksperci przypominają, że zmiana pozycji jest ważniejsza niż samo szukanie idealnej postawy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy