Strona głównaZdrowieJak zmierzyć stres w warunkach domowych: pozwala na to nowe urządzenie

Jak zmierzyć stres w warunkach domowych: pozwala na to nowe urządzenie

Nowy test, który można wykonać w domu, daje obiektywne informacje o poziomie doświadczanego stresu.
Uczeni z Uniwersytetu Cincinnati opracowali test, dzięki któremu daje się wykryć poziom hormonów z potu, krwi, moczu i śliny. Badanie można wykonywać samodzielnie i choć nie daje one wszystkich potrzebnych informacji, pozwala obiektywnie ocenić poziom stresu, a to ułatwi podjęcie decyzji o wizycie u lekarza, który mógłby pomóc w poradzeniu sobie z tym problemem.

Badacze zbudowali urządzenie, które wykorzystuje światło ultrafioletowe do pomiaru hormonów stresu z kropli krwi, potu, moczu lub śliny. Markery stresu są obecne we wspomnianych płynach, choć poziom tych wskaźników jest w nich różnych. Jak podkreślają, opracowane narzędzie umożliwia pomiary wielu rożnych markerów, może więc mieć szerokie zastosowanie.

Biomarkery stresu objęły: , serotoninę, dopaminę, norepinefrynę i neuropeptyd Y. Spektroskopia UV pozwoliła na ich dość dokładne zmierzenie. Co więcej, mechanizm ma zastosowanie do różnych typów biomarkerów i jest w stanie wykryć wiele z nich w różnych biopłynach.

Autorzy zamierzają dostosować urządzenie tak, by mogło być powszechnie dostępne i stanowić jeden z przyrządów, jakie mamy zazwyczaj na wyposażeniu w domu. Taki aparat mógłby być pomocny do monitorowania rozmaitych dolegliwości, m. in. , , chorób neurologicznych i psychicznych, etc. W ich przypadku bardzo pomocne jest szybkie rozpoznanie symptomów i ewentualne zwrócenie się do specjalisty.

Jak podkreślają uczeni, wyniki uzyskane dzięki wykorzystaniu tej aparatury nie są tak precyzyjne i szerokie jak te otrzymane dzięki badaniom laboratoryjnym, jednak test pozwala dość dokładnie określić poziom wybranych markerów i oszacować stan zdrowia, wskazując ewentualne wahania określonych wskaźników.


Na temat badań można przeczytać w Acs Sensors:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy