Strona głównaZdrowieJak zmiany klimatyczne zgrażają zdrowiu

Jak zmiany klimatyczne zgrażają zdrowiu

Zmiany klimatyczne oddziałują na zdrowie ludzi, dotychczas jednak wskazywano głównie na choroby zakaźne i przewlekłe, w tym problemy z sercem i płucami, ale okazuje się, że modyfikacje poziomu temperatury mają też wpływ np. na liczbę wypadków i doznawanych obrażeń, mówią uczeni z University College London.
Jak zmiany klimatyczne zgrażają zdrowiu
Częstsze i intensywniejsze fale upałów skutkują zaostrzeniem chorób serca i płuc (co wynika z więszego wówczas ), wzrostem infekcji przenoszonych przez owady (tu np. i ); a także częstszymi chorobami spowodowanymi zanieczyszczeniem wody i jedzenia, etc. To jednak nie wszystko - w związku z podwyższeniem temperatury należy liczyć się ze zwiększeniem przypadków śmierci z powodu jakichś obrażeń.

Globalne ocieplenie w różnoraki sposób przekłada się na wskaźniki śmierci z powodu urazów. Podczas cieplejszej aury ludzie więcej podróżują, piją znaczniejsze ilości , czy częściej odpoczywają nad wodą (i może grozić im utonięcie), etc. W każdym razie odkryto, że podwyższenie temperatury to wyższe zagrożenie i szczególnie dotyczy ono mężczyzn w średnim wieku (którzy w ogóle częściej tracą życie w wyniku urazów).

W ramach badań przeanalizowano dane dotyczące zgonów w wyniku obrażeń w Stanach Zjednoczonych gromadzone od początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Informacje dotyczyły niemal sześciu milionów ludzi. Uczeni sprawdzili, czy liczba zgonów spowodowanych urazami zmieniała się w miesiącach, w których temperatura była wyższa niż średnia długoterminowa dla tego okresu. Jak się okazało, cieplejsze niż normalnie miesiące miały zwiazek z wyższym ryzykiem utonięć i wypadków samochodowych.

Za pomocą odpowiednich modeli matematycznych ustalono, że przeciętny wzrost temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza przełożyłby się na zwiększenie o 1600 zgonów z powodu urazów.

O badaniach można przeczytać w magazynie Nature Medicine

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy