Strona głównaZdrowieJak zmiana czasu wpływa na długość naszego snu i zdrowie

Jak zmiana czasu wpływa na długość naszego snu i zdrowie

Przestawienie zegarków o godzinę do tyłu jesienią ma znaczący, ale krótkotrwały wpływ na długość snu.
Jak zmiana czasu wpływa na długość naszego snu i zdrowie
Badanie prowadzone przez Uniwersytet w Bristolu, analizowało dane dotyczące snu z monitorów aktywności noszonych przez niemal 12 tysięcy osób podczas przestawiania zegarków wiosną i jesienią w latach 2013-2015. Okazało się, że zmiana czasu wpływa na długość naszego snu.

Już wcześniejsze badania sugerowały, że ludzie śpią krócej przez około tydzień po obu zmianach (i jesiennej, i wiosennej), ponieważ trudno im się przystosować do nowego czasu. Nowe analizy pokazały, że ludzie spali około godziny krócej w niedzielę wiosennej zmiany czasu niż w poprzednie i kolejne niedziele, a nie skorzystali (lub nie mogli) z pełnej dodatkowej godziny jesienią. W rzeczywistości spali tylko o nieco ponad pół godziny dłużej niż w niedziele w tym samym okresie.

Odkryto też, że wpływ na sen w pozostałej części tygodnia różnił się w zależności od płci. Mężczyźni zwykle spali dłużej w dni powszednie po obu zmianach czasu, chociaż było to bardziej widoczne wiosną. Taki wzorzec nadrabiania snu nie był obserwowany u kobiet. Panie często spały krócej w dni powszednie po zmianie czasu niż przed nią. Może to wynikać z faktu, że kobiety doświadczają wyższego poziomu i trudności ze snem, a problemy te nasilają się wraz ze .

Choć krótkotrwałe, ograniczenie snu zaobserwowane podczas wiosennej zmiany czasu poważne konsekwencje dla zdrowia, ponieważ już jedna noc bez odpowiedniego odpoczynku wiązała się z pogorszeniem zdrowia psychicznego i fizycznego. Ponadto badania wykazały, że same zmiany czasu są powiązane ze wzrostem liczby zawałów serca, udarów, wypadków drogowych i nasilenia .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy