27-10-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Przestawienie zegarków o godzinę do tyłu jesienią ma znaczący, ale krótkotrwały wpływ na długość snu.
Badanie prowadzone przez Uniwersytet w Bristolu, analizowało dane dotyczące snu z monitorów aktywności noszonych przez niemal 12 tysięcy osób podczas przestawiania zegarków wiosną i jesienią w latach 2013-2015. Okazało się, że zmiana czasu wpływa na długość naszego snu.
Już wcześniejsze badania sugerowały, że ludzie śpią krócej przez około tydzień po obu zmianach (i jesiennej, i wiosennej), ponieważ trudno im się przystosować do nowego czasu. Nowe analizy pokazały, że ludzie spali około godziny krócej w niedzielę wiosennej zmiany czasu niż w poprzednie i kolejne niedziele, a nie skorzystali (lub nie mogli) z pełnej dodatkowej godziny jesienią. W rzeczywistości spali tylko o nieco ponad pół godziny dłużej niż w niedziele w tym samym okresie.
Odkryto też, że wpływ na sen w pozostałej części tygodnia różnił się w zależności od płci. Mężczyźni zwykle spali dłużej w dni powszednie po obu zmianach czasu, chociaż było to bardziej widoczne wiosną. Taki wzorzec nadrabiania snu nie był obserwowany u kobiet. Panie często spały krócej w dni powszednie po zmianie czasu niż przed nią. Może to wynikać z faktu, że kobiety doświadczają wyższego poziomu i trudności ze snem, a problemy te nasilają się wraz ze .
Choć krótkotrwałe, ograniczenie snu zaobserwowane podczas wiosennej zmiany czasu poważne konsekwencje dla zdrowia, ponieważ już jedna noc bez odpowiedniego odpoczynku wiązała się z pogorszeniem zdrowia psychicznego i fizycznego. Ponadto badania wykazały, że same zmiany czasu są powiązane ze wzrostem liczby zawałów serca, udarów, wypadków drogowych i nasilenia .
Na podstawie:
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »