Strona głównaZdrowieJak zielona herbata chroni serce

Jak zielona herbata chroni serce

Zielona herbata pomaga uchronić się przed miażdżycą. Zielona herbata dała efekt w postaci rozszerzenia tętnic, skutek taki zaobserwowano już po pół godziny po spożyciu herbaty.
Jak zielona herbata chroni serce [Fot. Romolo Tavani - Fotolia.com]
Znanych jest już wiele korzyści z picia zielonej herbaty. Wiadomo, że pomaga w odchudzaniu i ma działanie przeciwutleniające zapobiegając rozwojowi stanów zapalnych i związanych z nimi procesów starzenia się oraz różnorodnych chorób. Teraz greccy badacze pokazują, że napój ten szczególnie jest pomocny dla zachowania zdrowia serca.

W Ateńskiej Szkole Medycznej zbadano komórki śródbłonka z układu krążenia i okazało się, że w wyniku działania bardzo szybko poprawiają swoje funkcje, zapobiegając rozwojowi .

Zdrowym uczestnikom podawano różne dawki zielonej herbaty, kawy i gorącej wody. Zmierzono u nich średnicę tętnicy ramiennej ochotników przed i po wypiciu tych napojów. Okazało się, że zielona herbata dała efekt w postaci rozszerzenie tętnicy, co oznaczało lepszą funkcjonalność komórek śródbłonka. Taki skutek obserwowano już po pół godziny po spożyciu herbaty.

Opisywane działanie zielonej herbaty prawdopodobnie wynika z obecności w niej , silnych antyutleniaczy mający różnorakie dobroczynne efekty dla funkcjonowania organizmu.

Choroby serca są obecnie - zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia - główną przyczyną śmierci na całym świecie. Aż jedna trzecia wszystkich zgonów jest spowodowanych problemami sercowo-naczyniowymi, w tym takimi zdarzeniami, jak i .

Wyniki badań są dostępne w European Journal of Cardiovascular Prevention and Rehabilitation.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 21:11:51, 27-05-2019 Kazia1234

    Zielona herbata działa na mnie rewelacyjnie. Stała się dla mnie nieodłącznym elementem codziennej diety. Cenię ją za smak, aromat i dobroczynne właściwości. A najlepsze zielone herbaty ma nasza polska Malwa Tea.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy