Strona głównaZdrowieJak zielona herbata chroni serce

Jak zielona herbata chroni serce

Zielona herbata pomaga uchronić się przed miażdżycą. Zielona herbata dała efekt w postaci rozszerzenia tętnic, skutek taki zaobserwowano już po pół godziny po spożyciu herbaty.
Jak zielona herbata chroni serce [Fot. Romolo Tavani - Fotolia.com]
Znanych jest już wiele korzyści z picia zielonej herbaty. Wiadomo, że pomaga w odchudzaniu i ma działanie przeciwutleniające zapobiegając rozwojowi stanów zapalnych i związanych z nimi procesów starzenia się oraz różnorodnych chorób. Teraz greccy badacze pokazują, że napój ten szczególnie jest pomocny dla zachowania zdrowia serca.

W Ateńskiej Szkole Medycznej zbadano komórki śródbłonka z układu krążenia i okazało się, że w wyniku działania bardzo szybko poprawiają swoje funkcje, zapobiegając rozwojowi .

Zdrowym uczestnikom podawano różne dawki zielonej herbaty, kawy i gorącej wody. Zmierzono u nich średnicę tętnicy ramiennej ochotników przed i po wypiciu tych napojów. Okazało się, że zielona herbata dała efekt w postaci rozszerzenie tętnicy, co oznaczało lepszą funkcjonalność komórek śródbłonka. Taki skutek obserwowano już po pół godziny po spożyciu herbaty.

Opisywane działanie zielonej herbaty prawdopodobnie wynika z obecności w niej , silnych antyutleniaczy mający różnorakie dobroczynne efekty dla funkcjonowania organizmu.

Choroby serca są obecnie - zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia - główną przyczyną śmierci na całym świecie. Aż jedna trzecia wszystkich zgonów jest spowodowanych problemami sercowo-naczyniowymi, w tym takimi zdarzeniami, jak i .

Wyniki badań są dostępne w European Journal of Cardiovascular Prevention and Rehabilitation.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 21:11:51, 27-05-2019 Kazia1234

    Zielona herbata działa na mnie rewelacyjnie. Stała się dla mnie nieodłącznym elementem codziennej diety. Cenię ją za smak, aromat i dobroczynne właściwości. A najlepsze zielone herbaty ma nasza polska Malwa Tea.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy