Strona głównaZdrowieJak zdrowo podróżować?

Jak zdrowo podróżować?

Współczesny człowiek często się przemieszcza, korzystając z rozmaitych środków lokomocji. Nierzadko skutkiem ubocznym odbytych podróży są bóle kręgosłupa i ogólne zmęczenie. Warto stosować się do kilku zasad, które pomogą podróżować komfortowo.
Jak zdrowo podróżować? Dojazd własny

Wybór jako środka transportu ma wiele plusów. Pozwala nam zabrać ze sobą więcej bagażu, ale także bez większych problemów przemieszczać się już na miejscu. Jednak przede wszystkim podróż autem daje nam ten komfort, że w dowolnym momencie możemy zrobić przerwę i rozprostować nogi.

Bezpieczny komfort


Aby jazda była wygodna trzeba pamiętać o prawidłowym wyregulowaniu foteli oraz zagłówków. Zapewni to właściwą pozycję kręgosłupa i jego odciążenie nawet podczas długiej wyprawy. Jeśli profilowanie w fotelu nie daje uczucia pełnego komfortu w części lędźwiowej kręgosłupa, spróbujmy zastosować dodatkową poduszkę lędźwiową która zapobiega dolegliwościom bólowym związanym z przeciążaniem tej części np. podczas długiego siedzenia w jednej pozycji. Zagłówki chronią kręgosłup szyjny podczas zderzenia, dlatego ich odpowiednia wysokość ma również istotne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa w razie kolizji. Ich ustawienie powinno być indywidualnie dostosowane do każdego pasażera, około 3 cm powyżej potylicy.

Dziecko na pokładzie

Jeżeli wybieramy się z dzieckiem w podróż samochodem musimy szczególnie zadbać o jego wygodę i bezpieczeństwo. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym dziecko do 12-ego roku życia, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, należy przewozić w foteliku ochronnym lub w innym urządzeniu do tego przeznaczonym. Siedzisko musi być właściwie dostosowane do wagi i wzrostu naszej pociechy, tak by gwarantowało jej wygodną pozycję. Zwróćmy również uwagę na to, czy urządzenie posiada niezbędne atesty i certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo podczas podróży.

Linie lotnicze lub kolejowe


Zdecydowaliśmy się na podróż samolotem lub koleją? To świetnie, tylko nie zapomnijmy, że taka podróż również wymaga od nas przygotowań, by droga minęła szybko i przyjemnie. Warto zadbać o zapewnienie sobie możliwości relaksu i drzemki. Najlepiej będzie zabrać ze sobą poduszkę typu rogal, która pozwoli na odciążenie i ustabilizowanie kręgosłupa szyjnego w pozycji siedzącej. Dzięki temu, dotrzemy na miejsce wypoczęci i pełni energii.

Trochę ruchu nie zaszkodzi

Bardzo ważną kwestią zarówno dla naszego zdrowia, jak i samopoczucia jest zapewnienie sobie przerw oraz nawet minimalnej dawki ruchu. Wielogodzinne przebywanie w tej samej pozycji siedzącej utrudnia odpływ krwi z kończyn dolnych, co często prowadzi do bolesnych obrzęków. W czasie podróży, o ile jest to możliwe, wstańmy z miejsca, wyprostujmy plecy i przejdźmy się kilka kroków (np. wzdłuż korytarza w pociągu). By zapobiec puchnięciu kończyn dolnych powinniśmy je unosić albo przynajmniej, co jakiś czas, naprzemiennie napinać mięśnie nóg. Bez względu na to jaki środek transportu wybieramy zadbajmy o to, aby zapewnić sobie chociaż trochę ruchu. Dzięki tym zabiegom zredukujemy zmęczenie podróżą i szybciej zaadoptujemy się w nowym miejscu.

Rady przygotowała Anna Zaręba-Ner, fizjoterapeuta i ekspert MDH Sp. z o.o

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy