Strona głównaZdrowieJak zdrowe śniadanie pomoże osłabić cukrzycę i schudnąć

Jak zdrowe śniadanie pomoże osłabić cukrzycę i schudnąć

Warto zadbać o obfite, bogate śniadanie, dzięki niemu można zmniejszyć wagę i ograniczyć zapotrzebowanie na insulinę w organizmie, szczególnie u ludzi z cukrzycą typu 2 i otyłością,
Jak zdrowe śniadanie pomoże osłabić cukrzycę i schudnąć [Fot. Jenifoto - Fotolia.com] W izraelskich badaniach wzięło udział 18 mężczyzn i 11 kobiet w średnim wieku 69 lat. Wszyscy uczestnicy byli otyli i chorowali na i byli .

Pacjenci zostali losowo przydzieleni do grup przez trzy miesiące stosujących różne diety, które miały na celu zmniejszenie wagi. Jakkolwiek diety te były znacząco odmienne, zawierała taką samą ilość kalorii.

Jak mówia autorzy z Uniwersytetu w Tel Awiwie, badanie pokazało, że u otyłych pacjentów z cukrzycą typu 2 (leczonych insuliną), dieta z trzema posiłkami dziennie, składająca się z dużego śniadanie, przeciętnego obiadu i skromnej kolacji, dała znacznie więcej dobrych skutków efektów w porównaniu z tradycyjną dietą z sześcioma skromnymi posiłkami równomiernie rozłożonymi przez cały dzień. Chociaż kalorycznośc obu diet była taka sama, osoby jedzące oobfite śniadania więcej straciły na wadze, odczuwały mniejszy gód w ciągu dnia i skuteczniej mogły kontrolować cukrzycę, dostarczając sobie mniejszą ilość .

Według ekspertów, duże znaczenie ma godzina przyjmowanego posiłku. Metabolizm organizmu zmienia się bowiem wraz z porą dnia. „Kromka chleba zjedzona na śniadanie prowadzi do mniejszego wzrostu poziomu glukozy i jest mniej tucząca niż taka sama kromka chleba zjedzona na kolację", wyjaśniają badacze.

Wyniki badań przedstawiono podczas corocznej konferencji Endocrine Society, odbywającej się w tym roku w Chicago.

Na całym świecie na cukrzycę choruje ponad 422 miliony ludzi, podaje WHO. Choroba jest główną przyczyną utraty wzroku, niewydolności , , udaru i amputacji kończyn dolnych. Szacuje się, że co roku ponad 1,5 mln. śmierci jest bezpośrednio spowodowanych cukrzycą.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy