24-12-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
U osób w średnim wieku czynniki ryzyka, takie jak nadmierne ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi i cholesterol, które nie są dobrze kontrolowane, w połączeniu z nieprzestrzeganiem pewnych zdrowych nawyków, w tym ćwiczeń, diety i odpowiedniego odpoczynku, są powiązane z wyższym ryzykiem udaru, demencji lub depresji w późniejszym życiu.
Osiem czynników wpływających na zdrowie układu sercowo-naczyniowego i mózgu według American Heart Association, to: aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, utrzymanie prawidłowej masy ciała, niepalenie papierosów, utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, odpowiednia ilość snu oraz kontrolowanie poziomu i cukru we krwi.
- Zdrowie mózgu jest najważniejsze dla optymalnego samopoczucia każdej osoby, umożliwiając nam funkcjonowanie na najwyższym poziomie i ciągłe dostosowywanie się do świata - mówi dr Santiago Clocchiatti-Tuozzo z Yale University w New Haven. - Badanie wykazało, że dokonywanie tych zdrowych wyborów dotyczących stylu życia w średnim wieku może mieć znaczący wpływ na zdrowie mózgu w późniejszym życiu - dodaje.
Oceniono zbierane przez pół dekady dane ponad 316 tysięcy ludzi w średnim wieku 56 lat. Naukowcy przyjrzeli się wynikom uczestników w zakresie ośmiu podstawowych czynników zdrowia układu krążenia.
Przeanalizowano dokumentację medyczną, aby zidentyfikować osoby, u których rozwinęło się którekolwiek z następujących schorzeń neurologicznych: , lub wieku późnego.
Po uwzględnieniu aspektów, które mogą mieć wpływ na ryzyko wystąpienia wspomnianych schorzeń, takich jak wiek, płeć, rasa i pochodzenie etniczne, obliczono, że osoby ze słabymi wynikami w czynnikach zdrowego stylu życia były ponad dwukrotnie bardziej narażone na rozwój któregokolwiek z trzech schorzeń neurologicznych w porównaniu z ludźmi z optymalnymi wynikami. Odkryto również, że osoby o średnim poziomie czynników zdrowego stylu życia miały o 37 proc. wyższe ryzyko wystąpienia jednego z trzech schorzeń neurologicznych niż osoby z optymalnym wynikiem w tym zakresie.
- Ponieważ czynniki ryzyka, które analizowaliśmy, to takie, nad którymi ludzie mogą pracować, aby je poprawić, nasze odkrycia podkreślają potencjalne korzyści dla zdrowia mózgu wynikające z tych ośmiu czynników sercowo-naczyniowych - wskazuje dr Clocchiatti-Tuozzo. - Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć ten związek między nawykami związanymi ze stylem życia a zdrowiem mózgu, a także w jaki sposób aspekty społeczne, takie jak pochodzenie etniczne, mogą wpływać na to powiązanie - dodaje.
Na podstawie:
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »
Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »