Strona głównaZdrowieJak zbadać szyję, by wykryć ewentualne problemy z tarczycą

Jak zbadać szyję, by wykryć ewentualne problemy z tarczycą

Na całym świecie na choroby tarczycy cierpią miliony ludzi, ale większość nawet o tym nie wie. Dlatego warto regularnie sprawdzać ewentualne nieprawidłowości tarczycy.
Jak zbadać szyję, by wykryć ewentualne problemy z tarczycą [©  Kzenon - Fotolia.com] Jeśli na bieżąco przeprowadzasz autobadanie, masz duże szanse wczesnego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości tarczycy, dzięki czemu szybciej i skuteczniej będzie je można leczyć.

Jak wskazują eksperci, liczba przypadków raka tarczycy rośnie i choć w większości przypadków wyniki leczenia są korzystne, część pacjentów zgłasza się do lekarza, gdy choroba jest zaawansowana, a przez to leczenie staje się o wiele trudniejsze.

Szacuje się, że na całym świecie z zmaga się 200 milionów ludzi, jednakże świadomość tego ma mniej niż połowa z nich. Co istotne, nierzadko może rozwijać się bez oznak. Szczególnie ostrożne zaś powinny być osoby narażone na promieniowanie lub mające historię choroby w rodzinie. Warto zwracać większą uwagę na zmiany głosowe lub wyczuwalne w szyi grudki.

Jeśli nie leczy się problemów z tarczycą, mogą prowadzić do poważnych dolegliwości. Wiążą się m. in. z , przewlekłym , bólem stawów i mięśni, a także trudnymi do zatrzymania przybieraniem lub na wadze, etc.

Aby jak najwcześniej wykryć nieprawidłowości, trzeba systematycznie wykonywać autobadanie. W tym celu pomocne jest lusterko, które pomoże w obejrzeniu środkowej części szyi - powyżej obojczyków, a poniżej krtani. W tej właśnie części znajduje się tarczyca. Koncentrując się na niej, przechyl głowę do tyłu i weź łyk wody. W trakcie połykania zwróć uwagę na wszelkie ewentualne wybrzuszenia czy wypukłości. Ważne, aby nie mylić jabłka Adama z tarczycą, która znajduje się nieco niżej na szyi, bliżej obojczyka.

W przypadku wykrycia jakichkolwiek wypukłości w tym obszarze, warto niezwłocznie udać się do lekarza. Może to być po prostu powiększona tarczyca lub guzek na niej, w każdym razie trzeba to sprawdzić.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy