Strona głównaZdrowieJak zapobiec groźnym niedoborom witaminy D

Jak zapobiec groźnym niedoborom witaminy D

Wiele mówi się o zagrożeniach ze strony promieniowania słonecznego, stąd ludzie stają się ostrożniejsi i stosują kremy z filtrem, ale nawet z tym można przesadzić - zbytnia ochrona prowadzi do zmniejszonej syntezy witaminy D i do jej niedoborów.
Jak zapobiec groźnym niedoborom witaminy D [© ExQuisine - Fotolia.com] jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym ma związek z osłabieniem ryzyka chorób serca oraz wydaje się chronić przed . Głównym jej źródłem pozostaje syntetyzowanie tego związku w organizmie pod wpływem . Jeśli jednak bezustannie stosuje się kremy z wysokim SPF, skóra jest dobrze chroniona przed szkodliwym działaniem światła słonecznego, ale nie może syntetyzować witaminy D.

Uczeni z Touro University informują, że znaczna część światowej populacji może mieć niedobory witaminy D ze względu na to, że obecnie ludzie spędzają za mało czasu na zewnątrz - czy to z powodu chorób przewlekłych, czy to wskutek nadmiernego stosowania ochrony przeciwsłonecznej.

Badacze wskazują, że ludzie coraz więcej godzin przesiadują w domach i biurach lub wychodzą na zewnątrz stosując kosmetyki silnie chroniące przed działaniem promieni słonecznych. Wyjaśniają, że to dobrze, iż wzrasta świadomość na temat zagrożeń promieniowania UV, tj. ryzyka nowotworu skóry czy przyspieszonego starzenia się, jednakże trzeba pamiętać, że umiarkowany wpływ światła słonecznego jest korzystny dla organizmu. Poza tym warto wiedzieć, że takie choroby, jak , a także choroby nerek, i choroba Crohna w dużym stopniu hamują absorpcję witaminy D z pożywienia.

Witamina D jest syntetyzowana przez organizm pod wpływem światła słonecznego, receptory tej substancji zaś znajdują się w niemal każdej komórce ciała. Dlatego odgrywa ona ważne role, m. in. ma udział w regulowaniu wzrostu komórek, w procesach neuromięśniowych i odpornościowych, a także w osłabianiu .

Do głównych objawów niedoboru witaminy D należy słabość mięśni i kości (podatność kości na złamania). Poza tym z badań wynika, że zbyt niski poziom tej witaminy może mieć związek ze stwardnieniem rozsianym, zaburzeniami autoimmunologicznymi, częstszymi infekcjami, nowotworami, a także chorobami sercowo-metabolicznymi. Aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę opisywanego związku, trzeba spędzać na zewnątrz kilka do kilkunastu minut dziennie, przy czym krem o SPF 15 lub większym zmniejsza produkcję witaminy D aż o 99 proc.

Badania opisano w Journal of the American Osteopathic Association.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X