Strona głównaZdrowieJak zadbać o dobre tempo metabolizmu

Jak zadbać o dobre tempo metabolizmu

Metabolizm zmienia się zarówno w związku z poziomem aktywności fizycznej, jak i upływem czasu. Ma to znaczenie dla naszych wysiłków zachowania odpowiedniej sylwetki, bo spowolniona przemiana materii oznacza problemy z wagą.
Jak zadbać o dobre tempo metabolizmu [Fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com]
Szybkość metabolizmu określa tempo spalania kalorii, więc przekłada się na poziom odkładania się tkanki tłuszczowej i wpływa na szybkość . Warto więc poznać pewne prawidłości dotyczące regulacji metabolizmu, by uniknąć .

Badania pokazują, że po 25-tych urodzinach metabolizm spowalnia w tempie 5 proc. na dziesięć lat. Wobec tego niezmienione nawyki żywieniowe w kolejnych dekadach życia mogą oznaczać rozrost tkanki tłuszczowej i przybieranie na wadze. Do nieco spowolnionej z racji wieku przemiany materii zaś dochodzi zwykle ograniczona aktywność fizyczna i efekt w postaci nieplanowanych dodatkowyc kilogramów gotowy.

Aby uniknąć kłopotów z wagą, zachowuj te same, regualarne pory posiłków. Co więcej, zwracaj uwagę na kaloryczność dań, ale nie ograniczaj jej zbytnio. Jeśli zaczniesz się głodzić, twój organizm przechodzi w stan oszczędzania i dodatkowo spowalnia metabolizm, nie możesz zatem odczuwać głodu, jeśli chcesz schudnąć. Co więcej, po powrocie do standardowego sposobu odżywiania się, szybkość przemiany materii nie zmienia się sama z siebie i znowu można obserwować jeszcze dalej wychylający się wskaźnik wagi.

Trzeba też pamiętać od konieczności odpowiedniego nawadniania organizmu. oznacza dwuprocentowy spadek liczby spalanych kalorii. Dietetycy zalecają wypijanie dwóch litrów wody dziennie, przy czym warto mieć na uwadze fakt, że zjadane przez nas warzywa, owoce i inne produkty (np. jogurty) także zawierają wodę, nie musi więc to być 10 szklanek wody dziennie.

Ponadto, aby zadbać o dobre tempo metabolizmu, należy również dostarczać sobie odpowiednie dawki wapnia. Do codziennego jadłospisu warto dołączyć jogurty, mleko i sery. to jeden z pierwiastków, które biorą udział w regulacji procesów metabolicznych.

Wreszcie, dla zachowania BMI w normie, niezbędny jest też dostatecznie długi sen. Niedobory odpoczynku zburzają gospodarkę hormonalną, a więc i sprzyjają nieprawidłowościom procesów metabolicznych.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy