Strona głównaZdrowieJak zacząć (i nie przestać) ćwiczyć. Poznaj 3 ważne zalecenia

Jak zacząć (i nie przestać) ćwiczyć. Poznaj 3 ważne zalecenia

Wkrótce Nowy Rok i podejmowane często przy tej okazji postanowienia. Jednym z najczęstszych jest to dotyczące aktywności fizycznej. Trudno się jednak zmobilizować i regularnie ćwiczyć, chociaż powszechnie już wiadomo, że to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uchronienie się przed wieloma chorobami i powstrzymanie procesu starzenia się. Zobacz, co może pomóc dotrzymać danej sobie obietnicy podejmowania treningów.
Jak zacząć (i nie przestać) ćwiczyć. Poznaj 3 ważne zalecenia [© Printemps - Fotolia.com] Warto wziąć pod uwagę różne czynniki, które mogą psuć treningowe plany, są to głównie: utrzymanie motywacji do ćwiczeń, ograniczony budżet i godzenie codziennych obowiązków z czasem przeznaczonym na .

Zadbaj o motywację

Taką, która nie będzie słomianym zapałem. Zazwyczaj chętnie się angażujemy w nowe przedsięwzięcia i stawiamy sobie różne cele (utratę kilku kilogramów, zbudowanie mięśni brzucha, etc.), najlepiej jednak wybierać takie, które jednocześnie pozwolą na ocenę postępów, ale i będą na tyle odległe, żebyśmy szybko nie porzucili treningów. Pamiętaj, dlaczego ćwiczysz - chcesz nie tylko lepiej wyglądać, ale i tak się czuć, a to oznacza, że profity z aktywności fizycznej dostrzeżesz, o ile jej nie zaprzestaniesz.

Pamiętaj o zróżnicowaniu treningów. Ciągłe powtarzanie tych samych układów czy zestawu ćwiczeń może nudzić. Zmieniaj rodzaj wysiłku, urozmaicaj go, a z większym zaangażowaniem do niego przystąpisz. Większe siłownie oferują obecnie szereg zajęć, może wybrać m. in. zabawową ; spinning, czyli fitness na rowerach stacjonarnych; jogę, tj. połączenie ćwiczeń fizycznych z , , czyli ćwiczenia, których celem jest rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała; , tj. trening rozciągający i wiele innych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wybieraj w zależności od nastroju i możliwości fizycznych.

Pomocne dla podtrzymania motywacji jest ćwiczenie w grupie lub choćby w parze - wtedy odpowiedzialność za zapisanie się na określone zajęcia czy umówienie na spotkanie sprzyja dotrzymywaniu postanowienia.

Ćwiczenia a codzienna rutyna

Chodzi właśnie o to, by stały się jej elementem. Nie należy ćwiczyć „od wielkiego dzwonu", ale zorganizować swój dzień tak, by znaleźć czas na trening. Ustal, w które dni i o której godzinie (im większa dokładność, tym lepiej) możesz poświecić się ćwiczeniom i co konkretnie planujesz zrobić.

Warto też wykorzystywać wszelkie okazje do aktywności fizycznej. Jeśli tylko możesz, zostaw samochód w garażu czy zrezygnuj z autobusu i przejdź się do sklepu, pracy, biblioteki, etc. Zamiast schodów wybieraj windę. Rozmawiając przez telefon, przechadzaj się po mieszkaniu. Nie masz wrażenia, że większość wykonywanych przez nas czynności ma miejsce w pozycji siedzacej (czytanie, oglądanie tv, praca z komputerem, czy nawet obieranie ziemniaków), tym bardziej więc wartościowe są minuty, w których możemy się poruszać.

Trening a finanse


Ponieważ bycie aktywnym stało się modne, zrobił się z tego niezły „biznes". Karnet na siłownię bywa dość drogi, coraz bardziej popularne są kosztowne usługi trenerów personalnych, a bieganie nie odbywa się jak niegdyś, w starej koszulce i znoszonych adidasach, bo promuje się nie tylko specjalne stroje (w tym buty), ale i drogie urządzenia, które pomagają śledzić nasze postępy. To wszystko w istocie jest bardzo pomocne w zachowaniu formy i osiągnięciu najambitniejszych celów, ale nie dajmy się zwariować - ćwiczyć można bez względu na zasobność portfela. Świetnym sposobem na to jest np.: aktywność na świeżym powietrzu, zewnętrzne siłownie (powstaje ich coraz więcej na naszych osiedlach), ćwiczenie w domu (wystarczy zaopatrzyć się w matę i znaleźć na youtube odpowiednie treningi).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy