Strona głównaZdrowieJak wybrać dobre łóżko?

Jak wybrać dobre łóżko?

Często bywa, że budzimy się rano i wcale nie mamy ochoty odrywać głowy od poduszki. Winny tej sytuacji wcale nie musi być materac. Równie skutecznie komfortowy sen uniemożliwia źle dobrany stelaż.
Kiedy planujemy zakup łóżka, zazwyczaj skupiamy się na wyborze materaca. Przede wszystkim musimy zadecydować o rodzaju jego wypełnienia, ponieważ każdy wkład posiada inne właściwości. Ponadto trzeba określić jego wielkość i twardość, która również nie pozostaje bez wpływu na jakość snu. Okazuje się jednak, że nawet najlepszy i najdroższy materac nie odda wszystkich swoich zalet, jeśli nie będzie prawidłowo „pracował". Dlatego tak ważny jest dobrze dobrany stelaż, który amortyzując ugięcia materaca pomoże w pełni wykorzystać jego walory.

Na rynku możemy spotkać się ze stelażem regulowanym i takim, który regulacji nie posiada. Jeden jej rodzaj to ograniczniki znajdujące się w strefie biodrowej. Modyfikacja ich ustawień powoduje zmianę twardości i dopasowanie łóżka do indywidualnych preferencji. Poza tym wiele modeli ma podnoszone wezgłowie, dzięki któremu można wygodnie usiąść i zjeść rano śniadanie, a wieczorem poczytać książkę. Takie rozwiązanie ma zbawienny wpływ na nasz kręgosłup, zapobiega bowiem jego obciążeniu, które wynika z nieprawidłowego ułożenia ciała.

- Wbrew pozorom tego samego efektu nie osiągniemy poprzez podparcie pleców poduszką, ponieważ przesuwa się ona pod wpływem naszych ruchów - mówi Marta Leśniawska z Fabryki Materacy Janpol. - Ostatecznie wolimy zastygnąć w jednej pozycji, napinając i męcząc przy tym mięśnie, zamiast relaksować się wolną chwilą.

Osobom pracującym w pozycji stojącej oraz tym, które mają problemy z krążeniem, zaleca się odpoczynek z lekko uniesionymi nogami. Dla nich właśnie niezwykle przydatny jest kolejny typ regulacji stelaża: podnoszony podnóżek. Pozwala on swobodnie wyregulować kąt pod jakim będą odpoczywać nogi. Dzięki temu łatwiej odpływa z nich krew, zmniejsza się prawdopodobieństwo powstania żylaków, a krążenie ulega poprawie.
Ważne jest, aby nie łączyć starego stelaża z nowym materacem.

- Przez tak prowizoryczną oszczędność sprawimy, że materac ulegnie deformacji i krócej będziemy mogli korzystać z jego walorów - zaznacza T. Goc z Janpolu. - Ponadto istnieje ryzyko, że przez takie połączenie utracimy prawa wynikające z tytułu gwarancji - dodaje.

Przy osobnym zakupie materaca i stelaża musimy zwrócić szczególną uwagę na to, by ich dobór nie był przypadkowy.

- Jeśli decydujemy się na materac dopasowujący się do kształtów ciała, tzn. kieszeniowy, lateksowy lub z tzw. „pianki leniwej", powinniśmy dobrać do niego stelaż sprężynujący. Z kolei materac lateksowy i z wkładem multipocket, a także z „pianki leniwej" powinien współpracować ze stelażem sprężynującym, w którym odległość pomiędzy listewkami jest nie większa niż 4 cm - tłumaczy Tomasz Goc.

W przypadku pozostałych materacy, z powodzeniem można wykorzystać stelaż, w którym odstępy między listwami nie przekraczają 8 cm.
Specjaliści nie zalecają łączenia materaca sprężynowego ze stelażem z regulacją wysokości zagłówka i podnóżka. Wyginanie materaca o takim wypełnieniu może bowiem poskutkować uszkodzeniem konstrukcji sprężyn.

Stelaż jest ważnym elementem łóżka i nie powinien być traktowany jak kilka zbitych ze sobą desek, ponieważ w znacznym stopniu wpływa na komfort naszego snu. Zachowanie odpowiednich odległości między listwami ułatwia wentylację materaca, dzięki temu wietrzenie sypialni daje jeszcze lepsze efekty. Oczywiście nie pozostaje to bez wpływu na utrzymanie higieny.

Regulacja gwarantuje idealne dopasowanie do preferowanej przez nas pozycji, a wszystkie te elementy zebrane w całość zapewniają wygodę, bez której trudno wyobrazić sobie odprężający sen.

Przeczytaj także


Żylaki - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Żylaki to zwyczajowa nazwa objawów przewlekłej niewydolności żylnej, która jedną z częstszych chorób układu krwionośnego. Na ich rozwój wpływają zaburzenia związane z przepływem krwi, spowodowane nieprawidłowym działaniem ścian żył i zastawek żylnych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:48:12, 30-09-2020 seniorita18

    Mogę jeszcze dodać, że jak najbardziej warto jest mieć dobry materac do spania, gdyż to od niego zależy czy będziemy wypoczęci. Ja bardzo chętnie korzystam z rankingu materacy http://www.materace-ranking.pl/ gdyż wiem, że właśnie tam mogę znaleźć bardzo wysokiej jakości materac do spania.
  • 12:40:00, 23-10-2020 schmidt.sienna

    Pobudka z bólem w karku nie zwiastuje dobrego dnia. To także sygnał, że poduszka lub materac mają zły wpływ na nasze ciało. Należy więc rozważyć zmianę, która nie tylko oszczędzi nam przykrych poranków, ale zapewni prawidłowe ułożenie ciała. Wybór poduchy powinien uwzględniać nasz ulubiony sposób spania. Jej zadaniem jest utrzymywanie naturalnych krzywizn, a te układać się mogą bardzo różnie w zależności od przyjętej pozycji. W sieci znalazłam bardzo ciekawy artykuł https://designiwnetrze.pl/poduszka-i...c-para-idealna
    ... zobacz więcej
  • 22:24:28, 23-10-2020 tessie.johns

    Wydaje mi się, że główne skrzypce pełni jednak materac i to on jest najważniejszy.
  • 11:01:49, 05-11-2020 reanna28

    Porad w sieci jest wiele jednak nikt za nas nie zadecyduje

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy