Strona głównaZdrowieJak wrócić do zdrowia po zawale - pomogą kwasy omega-3

Jak wrócić do zdrowia po zawale - pomogą kwasy omega-3

Jeśli masz za sobą zawał, spróbuj sięgnać po kwasy omega 3, pomogą sercu wrócić do formy.
Jak wrócić do zdrowia po zawale - pomogą kwasy omega-3 Zawał nierzadko wpływa na funkcje i strukturę serca. Jednak znczne dawki kwasów omega 3 mogą pomóc w zapobieganiu tym negatywnym zmianom poprawiając pracę pozawałowego serca i osłabiając tworzenie się blizn w tkance mięśniowej.

Badacze z Harvard Medical School di Boston zaprosili do testów 360 pacjentów, którzy przeżyli . Połowa z nich przez sześć miesięcy w miesiąc po zawale otrzymała dzienną dawkę 4 gramów omega-3 w oleju z ryb. Druga grupa otrzymywała placebo. Wszyscy pacjenci byli monotorowani przez lekarzy, a przed oraz po testach poddano ich badaniu serca rezonansem magnetycznym. Jednocześnie za pomocą badań krwi ustalono poziom omega-3. Okazało się, że osoby z najwyższą ilością tych kwasów miały mniej blizn w mięśniu sercowym. Co więcej, ilość krwi w lewej komorze po pełnym skurczu serca (parametr, który wskazuje sprawność mięśnia sercowego) była znacznie obniżona. Wydaje się więc, że kwasy omega 3 usprawniają skurcze serca i ograniczają zwłóknienie w nieuszkodzonych obszarach mięśnia sercowego.

Zmiany w strukturze i funkcji serca wynikające z zawału mogą prowadzić do niewydolności serca, która stanowi jeden z głównych problemów po zawale serca, pomimo dostępnych terapii. Początkowe uszkodzenie prowadzi do śmierci części tkanki mięśniowej, a co za tym idzie, przeciążenia reszty serca.

Okazuje się, że kwasy tłuszczowe omega-3 są bezpieczną i skuteczną metodą leczenia mięśnia sercowego po zawale, zmniejszając ryzyko i śmierci, wskazują autorzy badań. Mimo zastosowania wysokich dawek, nie odnotowano skutków ubocznych kwasów, zwłaszcza krwawienia.

Jeśli chodzi o ogólne wytyczne, aby dostarczyć sobie odpowiednią ilość kwasów omega-3, eksperci zalecają jedzenie co najmniej dwóch porcji tygodniowo. Najbogatsze w są łosoś, tuńczyk, makrela i śledź.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Circulation.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy