Strona głównaZdrowieJak ćwiczenia wpływają na sposób jedzenia i odchudzanie

Jak ćwiczenia wpływają na sposób jedzenia i odchudzanie

Ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia wynika że w 2016 roku, 39 procent ludzi dorosłych na całym świecie miało nadwagę. Jednocześnie miliony chcą schudnąć i aby to osiągnąć, potrzebne są ćwiczenia fizyczne. Teraz postanowiono sprawdzić, jaki wpływ ma sport na nawyki żywieniowe.
Jak ćwiczenia wpływają na sposób jedzenia i odchudzanie [fot. Joanna Dubaj from Pixabay]

Badania

- W kontekście treningów mamy do czynienia ze zjawiskiem przejadania się po - mówią medycy z Politechniki w Monachium. - Ludzie chcą nagradzać się za aktywność. Przeprowadziliśmy eksperyment, aby dowiedzieć się, dlaczego jedzą więcej po ćwiczeniach niż wtedy, gdy w ogóle nie ćwiczą - dodają.

Celem badania było sprawdzenie wpływu ćwiczeń na hipotetyczne decyzje dotyczące ilości i czasu jedzenia. 41 zdrowych uczestników w młodym wieku ze średnim BMI 23,7 zostało losowo przydzielonych do grupy ćwiczącej przez 45 minut lub odpoczywającej przez taki sam czas.

Jak ćwiczenia wpłynęły na ocenę poziomu głodu

W każdym przypadku grupa ćwicząca, przed rozpoczęciem aktywności fizycznej i po niej, odpowiadała na pytania o subiektywną ocenę poziomu i sytości: ile i co chcieliby zjeść oraz o jakiej porze zamierzają spożyć posiłek. Trening polegał na jeździe na stacjonarnym. Na podobne pytania odpowiedzieli też uczestnicy z grupy relaksu.

W porównaniu z osobami odpoczywającymi, ci, którzy trenowali, deklarowali chęć zjedzenia większych posiłków i to zarówno bezpośrednio po wysiłku, jak i 30 minut później. Co więcej, osoby ćwiczące chciały coś zjeść jak najszybciej po zakończeniu aktywności.

Utrata na wadze a ćwiczenia

- Dzięki temu badaniu mogliśmy wykazać, że pewne czynniki, takie jak ilość jedzenia i czas posiłku, zmieniają się w trakcie wysiłku fizycznego. Pomoże to opracować nowe wytyczne optymalizujące utratę wagi dzięki ćwiczeniom - mówią autorzy.

- Wyniki sugerują, że osoby uprawiające sport jedzą więcej. (...) Ponieważ utrata masy ciała jest dla wielu główną motywacją do ćwiczeń, a niepowodzenie w osiągnięciu pożądanej wagi sprawia, że z dużym prawdopodobieństwem przestaną ćwiczyć, dobrą strategią może być przemyślenie tego, co się chce zjeść jeszcze przed ćwiczeniami - wyjaśniają uczeni.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy