Strona głównaZdrowieJak wejść zdrowo w „złotą jesień" - potrzebna strategia

Jak wejść zdrowo w „złotą jesień" - potrzebna strategia

Do 2030 roku w Polsce 8,5 mln osób (23,8 % populacji) osiągnie wiek powyżej 65 lat. Demograficzne starzenie się społeczeństwa stanie się trzykrotnie szybsze niż w latach ubiegłych. Równocześnie liczba osób w wieku 0-19 lat spadnie o 40% a o 39% spadnie liczba ludności w wieku 20-34 lat. Liczba osób w wieku powyżej 65 lat i starszych wzrośnie o 74%. Tym samym wzrośnie dwukrotnie, do blisko 4 mln, populacja osób zagrożona wielochorobowością i niepełnosprawnością.
Jak wejść zdrowo w "złotą jesień" - potrzebna strategia 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, którego tegoroczne hasło to „Więcej życia, więcej lat w zdrowiu!". Rok 2012 został także ogłoszony przez UE Europejskim Rokiem Aktywności Ludzi Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Zdrowe i aktywne starzenie się stało się wspólnym wyzwaniem.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia wskazuje, że należy jak najszybciej zająć się wdrażaniem strategii dla seniorów, aby nie doszło do sytuacji, w której pojawi się problem zaspokojenia przyszłych potrzeb .

Poprawy wymaga przede wszystkim podstawowa opieka zdrowotna, której kadry, tak jak całe społeczeństwo, gwałtownie . Znaczny odsetek lekarzy rodzinnych osiągnął wiek przedemerytalny lub już emerytalny. Należy zatem stworzyć preferencje dla kształcenia nowych lekarzy rodzinnych, kładąc nacisk na praktyczne, a nie tylko teoretyczne rozwiązywanie problemów medycznych i społecznych, jakie niesie za sobą stan zdrowia pacjentów w .

Trzeba również poszerzyć zakres kompetencji diagnostycznych i terapeutycznych lekarzy rodzinnych. Bez tego nadal będą rosnąć kolejki po poradę u specjalistów, którzy będąc ekspertami w jednej tylko dziedzinie, nie będą potrafili pomóc choremu z wieloma problemami zdrowotnymi. W ślad za rozszerzeniem uprawnień podstawowej opieki zdrowotnej powinno pójść zwiększenie poziomu jej finansowania.

- W roku 2006 eksperci PPOZ opracowali dokument programowy „Strategia dla podstawowej opieki zdrowotnej opartej na praktykach lekarzy rodzinnych". W dokumencie tym wskazujemy na potrzebę oparcia systemu opieki zdrowotnej na podstawowej opiece zdrowotnej właśnie dlatego, że gwałtownie przyrasta populacja chorych zagrożona wielochorobowością. Większość ich potrzeb zdrowotnych mogą zaspokoić jedynie lekarze rodzinni, którzy są specjalistami w zakresie podstawowym w wielu dziedzinach. Dodatkowo lekarze ci praktykują w miejscu zamieszkania swoich pacjentów, którzy mają ograniczona możliwość przemieszczania się z uwagi na swoją niepełnosprawność. Nie można oczekiwać od nich tego, że aby skorzystać z porady związanej z różnymi chorobami będą w tym celu odwiedzali wielu specjalistów praktykujących w odległych od ich miejscach zamieszkania praktykach; dodatkowo po kilkumiesięcznym oczekiwaniu na termin wizyty - mówi doktor Andrzej Masiakowski ekspert ds. startegii PPOZ.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy