Strona głównaZdrowieJak walczyć z silną chęcią podjadania

Jak walczyć z silną chęcią podjadania

Starasz się zachować zdrową dietę i zwracasz uwagę na to, co zawiera każdy posiłek, ale gdy nachodzi cię ochota na coś słodkiego, nie jesteś w stanie jej zwalczyć? Takie dietetyczne potknięcia mogą zniweczyć wysiłki odchudzania, więc warto wiedzieć, dlaczego tak silna jest ochota na słodycze i inne przekąski oraz móc ją osłabić.
Jak walczyć z silną chęcią podjadania [©  Innovated Captures - Fotolia.com] Jedzenie przekąsek pełnych cukru i tłuszczu silnie wpływa na ośrodki mózgu, które regulują procesy „nagrody" związane z odczuwaniem przyjemności. To dlatego tak trudno oprzeć się chęci na słodycze, hamburgery czy frytki.

Bezpośrednie przyczyny chęci sięgnięcia po określoną przekąskę są złożone - zarówno czynniki fizyczne, jak i psychiczne wpływają na problemy z opieraniem się przemożnej chętce na coś smakowitego.

Dieta a zaburzona regulacja apetytu

Standardowe odczucie głodu wynika z określonej aktywności neuronów, neuroprzekaźników, peptydów jelitowych i hormonów. Mechanizm ten jest określany jako homeostatyczna . Jak wynika jednak z badań, duża ilość cukru i przetworzonych produktów ma wpływ na ośrodki mózgu, które regulują procesy poznawcze związane nagrodą i przyjemnością. Neuroprzekaźniki, takie jak opioidy i dopamina działają podobnie jak narkotyki. Im więcej ich wydziela się w wyniku jedzenia słodkich i tłustych produktów, tym łatwiej się od nich uzależniamy i trudniej nam się oprzeć jedzeniu niezdrowych rzeczy.

Niski poziom glukozy

Jeśli nie mamy czasu na zjedzenie posiłków o zwykłych porach i „w biegu" chwytamy jakąś przekąskę, często doświadczamy znacznego spadku poziomu . To z kolei przekłada się na nasiloną chęć zjedzenia czegoś, co szybko zwiększy ilość glukozy, a taki efekt dają słodkie .

Stres

W stresujących chwilach traci się kontrolę nad jedzeniem. Chętnie chwyta się wówczas po coś do jedzenia, by się uspokoić, bo z chwilą relaksu i „oddechu" kojarzymy przekąski.

Brak snu

Jak dowiodły badania, niedostatek snu (tak dziś powszechny ze względu na szybki i wypełniony nowymi technologiami styl życia) zaburza wydzielanie hormonów, które kontrolują apetyt. Przyczynia się to do zwiększenia greliny (hormonu zwiększającego apetyt) i zmniejszenia stężenia leptyny (hormonu, który hamuje apetyt).

Silne emocje

Nie tylko stres skłania do sięgnięcia po coś wysokokalorycznego: niepokój, frustracja, gniew, zdenerwowanie, nuda, etc. także sprzyjają nasileniu chęci na i fast food.

Jak osłabić (nadmierny)

Przede wszystkim wiedza o tym, co wywołuje ochotę na przekąskę, pozwala na lepszą walkę z „zachciankami". Trzeba uważać, by nie nauczyć się postrzegać jedzenia jako „nagrody". Poza tym warto regularnie jeść, nie unikając żadnego posiłku. Trzeba też odpowiednio długo sypiać. Co więcej, pomocna jest regularna aktywność - i zmniejsza ochotę na niezdrową żywność. Wreszcie, dobrze jest unikać wystawiania się na pokusę, np. nie trzymać słodyczy na widoku.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy