Strona głównaZdrowieJak uniknąć upadku: nowa szkocka kampania

Jak uniknąć upadku: nowa szkocka kampania

Upadki są poważnym problemem osób starszych. Stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci ludzi po 65 roku życia i przyczyniają się do niepełnosprawności. Poza tym ich konsekwencje dużo kosztują służbę zdrowia. Szkockie władze zainaugurowały kampanię, która ma upowszechniać informacje, jak uniknąć upadków.
Jak uniknąć upadku: nowa szkocka kampania [© Jean Morrison - Fotolia.com] Władze Edynburga promują pięć kroków, które pozwolą na zapobiegnięcie , bądź ograniczenie ich liczby. O tym, że upadki są istotnym problemem, świadczą statystyki -ponad 30 procent osób w wieku powyżej 65 roku życia doświadcza co najmniej upadku co roku.

Skutki upadków są bardzo poważne. Jeśli dochodzi do złamania, pacjenta czeka długa rekonwalescencja i może on już nie wrócić do pełnej sprawności. Często złamanie np. nogi w starszym wieku skutkuje utratą niezależności, izolacją, znacznym obniżeniem jakości życia, stąd powinno się kłaść nacisk na profilaktykę.

Wskazówki promowane w ramach kampanii obejmują:
  1. Pamiętanie o badaniach - Warto regularnie poddawać się badaniom wzroku i słuchu. Poza tym , trzeba nosić wygodne i dopasowane buty oraz dostatecznie często konsultować się lekarzem i przyjmować zalecane leki.
  2. Dostarczanie . Pierwiastek ten odpowiada za utrzymanie zdrowia kości. Najbogatszym źródłem wapnia są oczywiście przetwory mleczne takie jak: jogurty, kefiry, serki, twarożki. Poza tym zawierają go sery żółte i pleśniowe, a także w warzywa strączkowe oraz ryby, np. szprotki i sardynki.
  3. Dostarczanie witaminy D. Witamina D ułatwia wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego i wbudowywanie go do kości oraz zapobiega nadmiernemu wydalaniu go z moczem. Już kilkanaście minut na świeżym powietrzu może dostarczyć organizmowi tej witaminy na cały dzień. Warto także wzbogacić dietę w produkty zawierające witaminę D takie, jak: tran i oleje rybne, (łosoś, dorsz, tuńczyk, śledź, makrela, sardynki), wątróbka, jaja.
  4. Aktywność fizyczna. Nie warto przesiadywać na kanapie. Trzeba , ile tylko się da. Chodzenie, taniec, praca w ogrodzie poprawiają zdolność utrzymywania równowagi i wzmacniają mięśnie oraz kości.
  5. Zadbanie o porządek. Warto uprzątnąć porozrzucane buty i inne przedmioty na podłodze, o które łatwo się potknąć. Poza tym lepiej zrezygnować z niestabilnych dywanów i zainwestować w maty antypoślizgowe w łazience.
- Ważne, by ludzie zdali sobie sprawę że upadanie nie jest nieuniknioną częścią starzenia się, bo wielu upadkom można zapobiec. Dokonując kilku prostych zmian, osoby starsze mogą zmniejszyć ryzyko upadku zarówno w domu, jak i poza nim. Konsekwencje upadku mogą być katastrofalne, ale stosując się do tych pięciu prostych porad, możemy mieć rzeczywisty wpływ na życie ludzi starszych - mówi Ricky Henderson, radny Edynburga.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy