Strona głównaZdrowieJak uniknąć udaru - trzeba jeść zielone warzywa liściaste

Jak uniknąć udaru - trzeba jeść zielone warzywa liściaste

Zielone warzywa liściaste od dawna są uznawane za sprzyjające zdrowiu na wielu płaszczyznach. Teraz ustalono, że mogą być pomocne w ochronie przed udarem.
Jak uniknąć udaru - trzeba jeść zielone warzywa liściaste [Fot. Nipaporn - Fotolia.com] Jedzenie zielonych warzyw liściastych może być dobrym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru.

Przedstawione podczas tegorocznej International Stroke Conference badania dowodzą, że osoby, które jedzą większe od przeciętnych ilości , mają o 64 procent mniejsze ryzyko wystąpienia .

W badaniach wzięło udział niemal siedemset osób w średnim wieku ok. 54 lat. Ustalono, że osoby z nadciśnieniem częściej doświadczały udaru, jeśli zmagały się jednocześnie z cukrzycą. Poza tym problem częściej dotyczył tych, którzy doświadczali intensywniejszego stresu i odznaczali się wyższym poziomem cholesterolu. Okazało się też, że jedzenie zielonych warzyw liściastych w większej niż przeciętna ilości oznaczało wyższą ochronę przed udarami.

Udar spowodowany jest przerwaniem dopływu krwi do mózgu, zwykle z powodu pęknięcia lub zablokowania naczynia krwionośnego przez skrzep, co odcina dopływ tlenu i składników odżywczych, powodując uszkodzenie tkanki mózgowej.

Najczęstszym objawem udaru jest nagłe osłabienie lub drętwienie twarzy, ręki lub nogi, najczęściej po jednej stronie ciała. Inne objawy to: dezorientacja, trudności w mówieniu lub rozumieniu mowy; trudności z widzeniem; trudności w chodzeniu, , utrata równowagi lub koordynacji; silny ; omdlenie lub utrata przytomności.

Skutki udaru zależą od tego, która część mózgu jest uszkodzona. Ciężki udar może spowodować nagłą śmierć.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X