Strona głównaZdrowieJak uniknąć przybierania na wadze w okresie świąteczno-noworocznym?

Jak uniknąć przybierania na wadze w okresie świąteczno-noworocznym?

Aby uniknąć zyskania dodatkowych kilogramów w okresie świąteczno-noworocznym, warto codziennie się ważyć. Uczeni mówią, że to dobra metoda na kontrolę masy ciała i uniknięcie jedzeniowych pokus.
Jak uniknąć przybierania na wadze w okresie świąteczno-noworocznym? [fot. Bruno /Germany from Pixabay] Aby uniknąć przybierania dodatkowych kilogramów w święta, warto codziennie się ważyć, radzą uczeni.W badaniach wzięło udział 111 osób w wieku 18 - 65 lat. Jak się okazało, ci, którzy codziennie się ważyli i otrzymywali graficzną informację zwrotną dotyczącą zmian masy ciała, zachowali wagę lub w okresie świątecznym, tymczasem osoby nie wchodzące na wagę, zyskiwały parę .

Uczestników poproszono, by starali się utrzymać swoją początkową wagę przez cały okres świąteczny. Nie podano jednak żadnych dodatkowych instrukcji, jak osiągnąć ten cel. Ludzie podejmowali różne wysiłki, jedni stawali się bardziej , inni zdecydowali się mniej jeść.

Osoby codziennie się ważące osiągaly cel. Dlaczego? - Może następnego dnia ćwiczyły trochę więcej (po zaobserwowaniu przyrostu masy ciała) lub uważniej przyglądały się temu, co jedzą - mówi dr Jamie Cooper z University of Georgia. - Badani sami wybierali sposób, w jaki zamierzali zmodyfikować swoje zachowanie, co może być skuteczne, ponieważ wiadomo, że różne działania nie są jednakowo efektywne dla wszystkich - dodaje dr Cooper.
Ludzie są naprawdę wrażliwi na rozbieżności lub różnice między ich obecnym stanem a standardem lub celem. Kiedy widzą ten rozdźwięk, zwykle zmieniają zachowanie. Wystarczy codzienne ważenie się, aby ludzie podejmowali działania - mówi dr Michelle van Dellen z University of Georgia.
Wcześniejsze badania wykazały, że okres świąteczny może prowadzić do przyrostu masy ciała, który utrzymuje się długo po zakończeniu bożonarodzeniowego czasu. Wykazano też, że osoby z nadwagą lub otyłością są najbardziej podatne na przybieranie na wadze. Co ciekawe również, osoby regularnie ćwiczące nie są specjalnie chronione przed przyrostem masy ciała w czasie świąt.
Wakacje i święta to prawdopodobnie dwa okresy w roku ludzie najbardziej narażeni na przybieranie na wadze w bardzo krótkim czasie. Święta naprawdę mogą mieć duży wpływ na czyjeś długoterminowe zdrowie - ostrzega dr Cooper.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy