Strona głównaZdrowieJak uniknąć efektu ciężkich nóg?

Jak uniknąć efektu ciężkich nóg?

Zdarza się, że kiedy przychodzisz z pracy twoje nogi są opuchnięte, obolałe i masz wrażenie, jakby ważyły więcej niż zazwyczaj? Uczucie ciężkich nóg to problem, który dotyka nie tylko osoby pracujące na stojąco, ale także sportowców, pracowników biurowych, czy osoby starsze. Krótki odpoczynek od stania nie będzie efektywny w walce z bólem. Jak zatem pokonać uczucie ciężkich nóg?
Jak uniknąć efektu ciężkich nóg? [Fot. japolia - Fotolia.com] Ból i zmęczenie nóg mają różne podłoża. Czasem odpowiadają za to urazy, a czasem źle dobrane obuwie. , bo o nim mowa, może być dolegliwością spowodowaną przeciążeniem kończyn, które jest następstwem np. forsującej pieszej wycieczki czy siedzenia przez długi czas w jednej z pozycji. Co robić, gdy nogi po całym dniu są opuchnięte, ciężkie i obolałe?

Nawadniaj się!

Płyny, które wchłania nasze ciało nie tylko wypłukują związki toksyczne, ale przede wszystkim wpływają na ogólne oczyszczenie całego organizmu. Picie dużej ilości wody niegazowanej lub zielonej herbaty pomaga w nawadnianiu ciała, ułatwiając w ten sposób usuwanie związków, które przyczyniają się do uczucia ociężałych nóg.

Trzymaj nogi w górze!

Nasze nogi noszą nas przez cały dzień. Po pracowitym dniu potrzebują relaksu i odpoczynku – możemy im to zagwarantować w warunkach domowych. Warto zaufać metodzie przekazywanej z pokolenia na pokolenie, wystarczy odpoczywać w pozycji z lekko uniesionym nogami do góry. W prosty sposób pobudzimy cyrkulację krwi w nogach. Wieczorem, przed snem zalecany jest kilkunastominutowy odpoczynek z nogami uniesionymi wysoko do góry.

Ochrona to podstawa

Na dolegliwość ciężkich nóg może mieć wpływ źle dobrane obuwie. Za wysokie obcasy, w pełni zabudowane buty to dyskomfort dla naszych kończyn. Dlatego stawiajmy na wygodę i niskie, najwyżej dwucentymetrowe obcasy. Dbajmy również o to, by nie nosić zbyt obcisłych rajstop lub ciasnych skarpet, które niekorzystnie wpływają na krążenie krwi. Warto kupić rajstopy przeciwobrzękowe lub relaksujące.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej

Zróżnicowany , podczas którego ćwiczymy poszczególne partie mięśni i stawów przyczynia się do prawidłowego przepływu krwi. Pamiętajmy jednak, by ćwiczenia nie były zbyt obciążające, najlepiej wybrać zajęcia na basenie np. pływanie, jazdę na rowerze, jogging lub nordic walking. Słuchajmy swojego ciała i dostosowujmy wykonywane ćwiczenia do własnych możliwości.

Pamiętaj o relaksie

, życie w szybkim tempie, praca pod presją czasu znacznie pogarsza nasze samopoczucie i może być przyczyną wielu dolegliwości, w tym również nadwagi, która bardzo obciąża nasze nogi. Stanowią one podporę dla całego ciała, dlatego pozwólmy sobie na relaks. Codziennie poświęćmy chwilę na masaż nóg – masujmy je okrężnymi ruchami zaczynając od stóp, kończąc na udach. Taki zabieg przywraca prawidłowy obieg limfy, która przyczynia się do uczucia ciężkich nóg.

4Flex

Przeczytaj także


Żylaki - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Żylaki to zwyczajowa nazwa objawów przewlekłej niewydolności żylnej, która jedną z częstszych chorób układu krwionośnego. Na ich rozwój wpływają zaburzenia związane z przepływem krwi, spowodowane nieprawidłowym działaniem ścian żył i zastawek żylnych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy