Strona głównaZdrowieJak uniknąc dolegliwości kręgosłupa?

Jak uniknąc dolegliwości kręgosłupa?

Kręgosłup to niezwykle precyzyjna konstrukcja składająca się z ponad 30 kręgów. Mimo, iż natura zaprojektowała ją w najdrobniejszych szczegółach, nieodpowiedni tryb życia może być początkiem poważnych dolegliwości.
Jak uniknąc dolegliwości kręgosłupa? [© Georgiy Pashin - Fotolia.com] Kondycji naszego kręgosłupa z pewnością nie służy siedzący tryb życia, częste schylanie się, dźwiganie ciężarów i stres. Większości z nas nie udaje się uniknąć tych zagrażających kręgosłupowi czynników, ale z całą pewnością możemy je minimalizować.

Pierwszym krokiem ku poprawie kondycji kręgosłupa jest wsłuchanie się w swój organizm. Ból odcinka szyjnego to zwykle znak, iż zbyt dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej, lub śpimy na zbyt wysokiej poduszce. W walce ze sztywnością karku pomóc mogą proste ćwiczenia. W celu rozciągnięcia mięśni sięgamy ręką do ucha po przeciwnej stronie, możemy też wykonać kilka okrężnych ruchów głową.
Krótki, lecz dotkliwy ból pleców to sygnał, który powinien nas zmobilizować do wstania z fotela, wyboru spaceru zamiast samochodu i zastąpienia windy schodami.

Kolejnym niekorzystnie wpływającym na kręgosłup czynnikiem jest nadwaga, dodatkowe kilogramy to duże obciążenie, tak dla kręgosłupa jak i stawów. Tłuszcz odkładający się na biodrach jest niebezpieczny dla odcinka lędźwiowego. Konsekwencją długotrwałej nadwagi jest często choroba zwyrodnieniowa, jednym z pierwszych jej objawów są silne bóle w krzyżu.

Ulgę lędźwiowemu odcinkowi kręgosłupa przynieść może gimnastyka w wodzie. Aerobik w basenie jest korzystny ponieważ ciało zanurzone w wodzie waży znacznie mniej dzięki czemu ćwiczenia nie obciążają stawów. Odpoczywa również kręgosłup, gdyż rozluźnione mięśnie nie uciskają krążków międzykręgowych.

Troszcząc się o kręgosłup powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób się schylamy i podnosimy ciężkie przedmioty. Jeśli musimy podnieść coś ciężkiego najpierw powinniśmy przykucnąć, a następnie podnieść się prostując jednoczenie obie nogi. Nosząc zakupy należy zwrócić uwagę na równomierne rozłożenie ciężaru.

Chociaż tego jak stres wpływa na nasz organizm nie zobaczymy prześwietlając kręgosłup, specjaliści zwracają uwagę na to, iż życie w ciągłym napięciu może powodować ból kręgosłupa. W rozluźnieniu mięśni pomogą masaże, jednak tylko te wykonywane przez profesjonalistę.

Problemy z kręgosłupem zaczynają się zazwyczaj po 40- stym roku życia, ortopedzi zawracają jednak uwagę na to, iż coraz częściej trafiają do nich młodzi pacjenci. Żeby utrzymać kręgosłup w dobrej formie warto zrezygnować ze zbyt częstego chodzenia w butach na wysokim obcasie i spędzania wielu godzin w jednej pozycji.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy