Strona głównaZdrowieJak uniknąć upadku? Trzeba być aktywnym fizycznie

Jak uniknąć upadku? Trzeba być aktywnym fizycznie

Upadek to jedno z powszechnych zagrożeń dla ludzi w sędziwym wieku. Mniejsza tkanka mięśniowa i słabsze kości ułatwiają utratę równowagi, co z kolei może się wiązać z różnymi, także bardzo poważnymi urazami. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka upadku są ćwiczenia, mówią lekarze.
Jak uniknąć upadku? Trzeba być aktywnym fizycznie [Fot. zinkevych - Fotolia.com] Eksperci z amerykańskich Preventive Services Task Force (USPSTF) zalecają regularną aktywność fizyczną jako najlepszy sposób na ograniczenie prawdopodobieństwa .

Pracownicy USPSTF przeanalizowali badania z udziałem niemal 50 tysięcy ludzi i odkryli, że nie ma w nich dowodów na zmniejszenie ryzyka upadków w wyniku stosowania witaminy D, która pomaga we wchłanianiu wapnia, co z kolei ma wzmocnić kości. Taki sposób postępowania nie tylko nie osłabił prawdopodobieństwa złamań u kobiet po , ale wręcz prowadził do efektów ubocznych w postaci powstawania kamieni nerkowych. Według autorów, nie powinno się sięgać po suplementy tego rodzaju bez konsultacji z lekarzem.

Jednocześnie odkryto, że regularny oznaczał niższe prawdopdoobieństwo upadków, co najprawdopodobniej miało związek z tym, że treningi i zapobiegły utracie tkanki mięśniowej. W efekcie łatwiej było utrzymać równowagę i uchronić sie przed urazami.

Lekarze mówią, że w przypadku ludzi po 65-tym roku życia jednokrotne upadnięcie znacznie zwiększa ryzyko kolejnego upadku i nierzadko oznacza złamanie kości, urazy mózgu i inne obrażenia. Regularny wysiłek fizyczny okazuje się najskuteczniejszym sposobem ochrony przed takimi zdarzeniami - zgodnie z oficjalnymi rekomendacjami dotyczącymi aktywności fizycznej, na dobre, zauważalne efekty dla zdrowia i sprawnego funkcjonowania organizmu mogą liczyć ci, którzy wykonują 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo. Poza tym prawdopdoobieństwo upadku można ograniczyć także m. in. dzięki noszeniu odpowiednio dopasowanego obuwia, sprawdzaniu wzroku, a także zwiększeniu ostrożności przy zażywaniu leków, które moga wywoływać .

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy