Strona głównaZdrowieJak uchronić się przed niepełnosprawnością z powodu chorób stawów

Jak uchronić się przed niepełnosprawnością z powodu chorób stawów

Jeśli chcesz uniknąć problemów z mobilnością, które towarzyszą stanom zapalnym stawów, podejmij choćby minimalny wysiłek fizyczny. Wystarczy niewiele, okazuje się, że już dziesięciominutowy szybki spacer pomaga uchronić się przed unieruchamiającymi chorobami stawów.
Jak uchronić się przed niepełnosprawnością z powodu chorób stawów [Fot. yodiyim - Fotolia.com]
Już tak krótki , jak ten trwający mniej niż 10 minut dziennie, o ile jest wykonywany dziarskim krokiem, może pomóc w zapobieganiu niepełnosprawności u ludzi z bólem stawów w kolanie, biodrze, kostce, czy stopie.

Badacze Northwestern University ustalili, że wystarczy jedna godzina szybkiego spaceru tygodniowo, czyli mniej niż 10 minut dziennie, by zmniejszyć ryzyko z powodu .

To bardzo dobra wiadomość - mówią uczeni - ponieważ tak krótki czas i rodzaj wysiłku sprawia, że właściwie każdy może go wykonywać i łatwo go umieścić w codziennym planie dnia. Taka minimalna aktywność powinna zmotywować nieaktywnych ludzi do codziennych spacerów - może dać wiele prozdrowotnych korzyści.

Badacze przez cztery lata monitorowali stan zdrowia starszych ludzi, którzy zmagali się z bólem lub sztywnością w stawach kończyn dolnych z powodu , ale na początku nie byli niepełnosprawni. Poziom aktywności fizycznej rejestrowano za pomocą urządzenia noszonego na co dzień przez uczestników.

Okazało się, że już 60 minut umiarkowanego do intensywnego wysiłku zmniejszyło ryzyko niepełnosprawności. Osoby, które cechowały sie takim poziomem wysiłku, miały o wiele niższe ryzyko problemów z wykonywaniem codziennych czynności czy przemieszczaniem się po mieście w porównaniu do ludzi rzadziej podejmujących jakiekolwiek .

Wyniki badań opublikowano w American Journal of Preventive Medicine.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy