Strona głównaZdrowieJak tycie z wiekiem zaburza zdrowe starzenie się

Jak tycie z wiekiem zaburza zdrowe starzenie się

Zyskiwanie na wadze wraz z upływem czasu jest powszechne, ale poważnie zagraża zdrowiu. Przyzywyczailiśmy się, że określony wiek sprzyja zwolnieniu metabolizmu i spokojnie patrzymy, jak wskazówka wagi coraz bardziej wygina się ku prawej stronie. Tymczasem nadwaga i otyłość realnie grozi naszemu zdrowiu i nie warto bezczynnie przyglądać się tyciu.
Jak tycie z wiekiem zaburza zdrowe starzenie się [Fot. JPC-PROD - Fotolia.com] W większości przypadków masy nabywa się stopniowo i słabo zauważalnie, ale warto sprawdzać wagę na bieżąco, bo już parę nadmiarowych kilogramów oznacza wyższe ryzyko oraz .

Przeciętnie ludzie zyskują około pół do jednego kilograma rocznie. Kiedy jednak przekroczy się próg , trudno zawrócić z tej ścieżki. Nowe badanie potwierdza, jak ważne jest zapobieganie przyrostowi masy ciała, mówią uczeni ze School of Public Health w Bostonie.

Naukowcy stwierdzili, że przy każdorazowym zyskaniu pięciu kilogramów ryzyko cukrzycy wzrosło o 30 proc. Podobnie oznaczało to o 14 proc. wyższe prawdopodobieństwo nadciśnienia i o 8 proc. wyższe ryzyko lub .

Ponadto każde pięć kilogramów więcej było również związane z 6-procentowym wzrostem ryzyka zwiazanego z otyłością raka, 5-proc. wzrostem ryzyka przedwczesnego zgonu i o 17 proc. spadkiem szans na . Jednocześnie ustalono, że osoby, które znacznie zyskały na wadze, cechowały się o wiele wyższym zagrożeniem zachorowania na choroby przewlekłe. Przykładowo, w przypadku osób, które utyły ponad 22 kilogramy, prawdopodobieństwo cukrzycy typu 2 wzrosło 10-krotnie w porównaniu do osób, które utrzymywały swoją wagę na stosunkowo stabilnym poziomie, pomimo upływu lat.

O badaniach napisano w Journal of the American Medical Association.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy