Strona głównaZdrowieJak trzeba jeść, by móc liczyć na długowieczność

Jak trzeba jeść, by móc liczyć na długowieczność

Odpowiedź na stosunkowo zwięzłe pytanie: „jak to, co jemy, wpływa na nasze starzenie się?", jest nieuchronnie złożona. Podczas gdy większość analiz dotyczy wpływu pojedynczego składnika odżywczego na daną funkcję organizmu, ogólnie zdrowa dieta musi być rozważana na podstawie całych zestawów składników odżywczych.
Jak trzeba jeść, by móc liczyć na długowieczność [fot. Sławek from Pixabay]
- Naszą zdolność do zrozumienia problemu komplikuje to, że zarówno odżywianie, jak i fizjologia starzenia się są złożone i wielowymiarowe: obejmują wiele interakcji funkcjonalnych - mówi dr Alan Cohen. - Nasze badanie wspiera podejście obejmujące analizę wielu składników, bo tylko ono pozwala odpowiedzieć ogólnie na pytanie o to, jak żyć długo i zdrowo - dodaje dr Cohen.

Wskazuje, że wyniki są zgodne ze wcześniejszymi ustaleniami podkreślającymi potrzebę zwiększenia białka w diecie osób starszych wobec mniejszej sprawności fizycznej związanej ze starzeniem się i dla osłabienia .

Wykorzystując techniki modelowania przetestowano wpływ składników odżywczych na fizjologię osób starszych i zidentyfikowano określone wzorce składników mające wpływ na wolniejsze biologiczne .

Starzenie się i związane z wiekiem zaburzenie homeostazy (fizjologiczna dysregulacja) oceniano za pomocą biomarkerów krwi. Pod uwagę wzięto nie tylko dietę seniorów, ale także poziom ich dochodu, poziom wykształcenia, wiek, aktywność fizyczną, ilość chorób, płeć i palenie papierosów.

Odkryto, że:
  • optymalny poziom spożycia składników odżywczych zależał od zastosowanego wskaźnika starzenia. Większa ilość białka poprawiła lub obniżyła niektóre parametry starzenia, a zwiększony poziom węglowodanów poprawił lub obniżył inne;
  • średnie poziomy składników odżywczych były korzystne w przypadku wielu wyników (tj. najlepsze podejście to: ani mało, ani dużo);
  • organizm wykazuje szeroką tolerancję na składnik, którego ilość nie odbiega zbytnio od norm;
  • optymalny poziom jednego składnika odżywczego często zależy od poziomu innego (np. witaminy E i ).

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy