Strona głównaZdrowieJak szybko wrócić do zdrowia po operacji? Trzeba mieć wspólmałżonka

Jak szybko wrócić do zdrowia po operacji? Trzeba mieć wspólmałżonka

Powrót do zdrowia po operacji serca nie zależy jedynie od warunków stricte medycznych, okazuje się, że pacjenci pozostający w małżeństwie szybciej dochodzą do zdrowia niż ludzie samotni.
Jak szybko wrócić do zdrowia po operacji? Trzeba mieć wspólmałżonka [© Photographee.eu - Fotolia.com] sprzyja pomyślnej rekonwalescencji, mówią uczeni z University of Michigan. Osoby po , które były w związkach, cechowały się szybszym powrotem do zdrowia.

W badaniu wzięło udział 1576 osób w wieku powyżej 50 lat, które zostały poddane poważnej operacji serca. Sprawdzono, jak każdy uczestnik radził sobie po zabiegu. Zebrano też dane o tym, czy pacjenci byli samotni, rozwiedzeni, owdowiali, czy pozostawali w małżeństwie.

Okazało się, że osoby pozostające bez partnera cechowały się o 40 procent wyższym ryzykiem śmierci lub doświadczenia jakiejś nowej w ciągu dwóch lat po operacji.

Badacze nie mogą podać bezspornych przyczyn tych zależności, niemniej jednak sądzą, że znacznie łatwiejsza wynika z posiadania wsparcia ze strony partnera.

Opisywane wyniki badań są kolejnymi, które przyczyniają się do ogólnego obrazu prozdrowotnych korzyści z małżeństwa. Ludzie pozostający w związkach mogą liczyć na wyższe wsparcie, pomoc i regulację zachowań zdrowotnych przez partnerów. Samotni natomiast, nawet jeśli nie są zdani sami na siebie, zwykle nie doświadczają od innych takiej troski, jaką wykazują życiowi partnerzy. To może wyjaśniać odkryte różnice.

Wyniki badań opublikowano w Journal of the American Medical Association.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 10:05:50, 22-11-2015 ~gość: 83.27.174.xxx

  Czeka mnie niestety, operacja. Żony nie mam, ale mam 3 stałe kochanki i 2 dochodzące. Czy to wystarczy?
 • 15:29:44, 10-06-2019 Martyna77

  Ja polecam po operacji udać się do jakiegoś dobrego ośrodka rehabilitacyjnego. Ja byłam w tym co się nazywa Obok Lasu i zajęli się mną bardzo dobrze. Szybko wróciłam do zdrowia. Lekarze byli aż zdziwieni. A to nic dziwnego jak zajęli się mną rzetelni ludzie, którzy wiedzą jak człowiekowi pomóc i ulżyć w bólu.
 • 20:57:51, 12-06-2019 Beciks00

  Czasami będzie konieczne postawienie na rehabilitacje. Samo zdrowie rzadko kiedy wraca, trzeba często temu pomóc. Zainteresujcie się tu też dlatego propozycjami od firmy https://www.brandvital.eu/ Mają sporo sklepów stacjonarnych gdzie oferują profesjonalny sprzęt medyczny, także i taki potrzebny do rehabilitacji. Ja ich znalazłam gdy szukałam łóżek rehabilitacyjnych dla mojego dziadka. Również działają jako wypożyczalnia sprzętu medycznego, co może być świetnym rozwiązaniem dla niektórych.
  ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • eGospodarka.pl
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • EWST.pl
 • Oferty pracy