Strona głównaZdrowieJak stres w dzieciństwie zmienia gospodarkę hormonalną w dorosłym życiu

Jak stres w dzieciństwie zmienia gospodarkę hormonalną w dorosłym życiu

Stres odczuwany w dzieciństwie może zmienić gospodarkę hormonalną w wieku dorosłym. Naukowcy z University of Minnesota w Minneapolis odkryli, że napięcia emocjonalne doświadczane w pierwszych latach życia mogą negatywnie wpływać na sposób reagowania na stres po kilku dekadach.
Jak stres w dzieciństwie zmienia gospodarkę hormonalną w dorosłym życiu
Jak się okazuje, poziom narażenia na stres we wczesnych etapach życia istotnie wpływa na kształtowanie się niewłaściwych wzorców uwalniania . Dzieje się tak, gdy w dosołym wieku również doświadcza się wysokiego poziomu . Wydaje się zatem, że stres z wczesnego życia i późniejszego zmienia gospodarkę hormonalną tak, że sposób uwalniania kortyzolu jest mniej korzystny dla organizmu.

W badaniach wzięło udział kilkadziesiąt osób. Uwzględniono takie stresujące wydarzenia życiowe, takie jak problemy finansowe, trudności w relacjach, zaburzenia fizyczne i śmierć bliskich. Przypisano każdemu takiemu zdarzeniu wartość oznaczającą jego natężenie, co pozwoliło na określenie poziomu stresu doświadczanego na różnych etapach życia. Ponadto matki uczestników dostarczyły informacji na temat i innych strsesujących doświadczeń osób badanych w dzieciństwie.

Kiedy sprawdzono ilość kortyzolu u uczestników, okazało się, że osoby zmagające się z silnym stresem w pierwszych latach życia, odznaczały się odmiennym schmatem uwalniania kortyzolu w czwartej i piątej dekadzie życia. Mechanizm ten był u nich odmienny niż u ludzi, którzy mieli spokojne dzieciństwo. Według autorów, doświadczenia z czasu, gdy ma się kilka lat mają istotny wpływ na sposób funkcjonowania organizmu (i na poziomie fizycznym, i psychicznym) w wieku dorosłym.

Uwalnianie kortyzolu wystepuje w sytuacjach stresowych i umożliwia efektywną reakcję na bodziec stresowy. Jeśli jednak ilość tego hormonu jest chronicznie zbyt duża, np. gdy dana osoba zmaga się z chronicznym stresem czy lękiem, negatywnie wpływa to na organizm - ma związek z rozwojem różnych, także zagrażających życiu, chorób.

O badaniach można przeczytać w Psychological Science.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy