Strona głównaZdrowieJak starzeje się męskie libido i narządy płciowe

Jak starzeje się męskie libido i narządy płciowe

Upływ czasu oznacza zmiany funkcjonowania organizmu i dotyczy to nie tylko np. powstawania zmarszczek czy modyfikacji w sposobie widzenia - całe ciało podlega prawom procesu starzenia się, także libido. Oto, jakich zmian doświadczają mężczyźni.
Jak starzeje się męskie libido i narządy płciowe [© yamix - Fotolia.com] Ludzie bywają zaskoczeni tym, że wraz z upływem lat ich ciało odmiennie reaguje na bodźce i rozmaite sytuacje. Tymczasem to zupełnie normalne, że organizm się zmienia - po prostu warto wiedzieć, jakie są te przemiany i jak sobie z nimi radzić.

Wydajność

Poziom , męskiego hormonu płciowego, zaczyna spadać po osiągnięciu przez mężczyznę wieku 40 lat i zmniejsza się systematycznie w tempie około 0,3 proc. rocznie. Niższy poziom testosteronu może mieć szereg skutków, zarówno na ogólnym poziomie zachowań seksualnych, poziomie pożądania, a także w sposobie funkcjonowania genitaliów. Zaburzenia reprodukcji i problemy ze zdrowiem seksualnym wraz z wiekiem stają się bardziej powszechne.

Wraz z upływem czasu uzyskanie podniecenia seksualnego i erekcji u mężczyzn wymaga więcej wysiłku. Ponadto potrzeba dłuższego czasu do osiągnięcia orgazmu i drugiej erekcji. Podobnie jak w reszcie ciała, napięcie w prąciu ma tendencję do słabnięcia wraz z czasem, więc trudniejsze jest uzyskanie dostatecznego wzwodu. Ilość nasienia i jego jakość spada w dojrzałym i starszym wieku, a starsi panowie są bardziej narażeni na lub . Z powodu osłabienia mięśni pęcherza moczowego i zmniejsza się też strumień moczu.

Wielkość penisa

Penis mężczyzny może wydawać się mniejszy wraz ze starzeniem się. Wielu mężczyzn tyje i ponieważ tłuszcz gromadzi się w dolnej części brzucha, wypukłość ciała sprawia, że trzon penisa wygląda na krótszy. Niemniej jednak rzeczywista grubość i długość penisa może z wiekiem ulegać redukcji, choć modyfikacja ta jest naprawdę nieznaczna. Kurczenie się genitaliów związane jest prawdopodobnie z tym, że starzenie wpływa na stopniową utratę elastyczności wewnątrz osłony, która otacza komory zwane ciałami jamistymi oraz powolne kumulowanie się substancji tłuszczowych wewnątrz drobnych tętnic prącia ( tętnic), co prowadzi do zaburzenia przepływu krwi.

Wygląd genitaliów

W wyniku zmniejszenia przepływu krwi penis stopniowo traci wcześniejszą barwę, czemu towarzyszy również powolna utrata włosów łonowych. Z powodu zwłóknienia osłonki ciał jamistych u niektórych mężczyzn w średnim wieku penis zaczyna być zakrzywiony, co określane jest jako choroba Peyroniego. Dolegliwość może uczynić erekcję i odbywanie stosunku bolesnymi. Czasem choroba może wymagać interwencji chirurgicznej.

Wrażliwość

Liczne badania naukowe potwierdzają, że u wielu mężczyzn w starszym wieku penis staje się mniej wrażliwy, przez co trudniej jest osiągnięcie erekcji i orgazmu.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy