Strona głównaZdrowieJak soki owocowe reagują z lekami

Jak soki owocowe reagują z lekami

Sok owocowy, o ile nie jest sztucznie dosładzany, stanowi zdrowy element diety i może być uważany za jedną z pięciu zalecanych porcji owoców lub warzyw. Jeśli jednak zażywasz jakieś leki, taki napój może poważnie zaburzać ich działanie...
Jak soki owocowe reagują z lekami [Fot. whitestorm - Fotolia.com] Popijanie leków sokiem lub wypicie go w jakiś czas przed lub po ich zażyciu może skutkować poważnymi efektami ubocznymi, ostrzegają lekarze. Może też intensyfikować lub osłabiać działanie farmaceutyków.

Co oczywiste, nie w każdym przypadku takie połaczenie jest niebezpieczne - wszystko zależy od rodzaju soku i leków. Przykładowo, sok grejpfrutowy oraz inne soki z cytrusów zawierają flawonoidy i furokumaryn które sprawiają, że z jelit nie można pozbyć się niektórych substancji, a to powoduje ich gromadzenie się w takiej ilości, która nie jest tolerowana przez organizm. Szczególnie niebezpieczne jest łączenie tych napojów ze (stosowanymi na obniżenie poziomu ), blokerami kanału wapniowego (przyjmowanymi przy , chorobie niedokrwiennej serca, zaburzeniach rytmu serca, migrenach) i cyklosporyną (stosowaną po przeszczepach i przy atopowym zapaleniu skóry). Nadmiar tych medykamentów w organizmie może prowadzić do zaburzeń mięśniowych, spadku ciśnienia i kołatania serca, a także uszkodzenia nerek.

Inne przykłady: pacjenci z przepukliną przeponową powinni unikać herbaty, ponieważ jej wypicie sprzyja refluksowi żołądkowo-przełykowemu. Z kolei osoby przyjmujące środki przeciwzakrzepowe, nie powinny raczyć się sokiem żurawinowym, ponieważ wzmacnia on ich działanie i zwiększa ryzyko krwawienia. Sok aloesowy nie jest zalecany chorym w trakcie chemioterapii, bo może osłabić skuteczność określonych farmacetyków. Sok z granatów nie powinien być pity przez ludzi stosujących medykamenty przeciwcukrzycowe, przeciwdepresyjne i przeciwzapalne.

znacznie (o kilkadziesiąt procent) osłabia efektywność atenololu (substancji stosowanej na nadciśnienie tętnicze, a także migreny), jak również wpływa na działanie feksofenadyny (leku przeciwhistaminowego), digoksyny (leczącej i ), czy lewotyroksyny (stosowanej przy niedoczynności tarczycy).

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy