Strona głównaZdrowieJak soki owocowe reagują z lekami

Jak soki owocowe reagują z lekami

Sok owocowy, o ile nie jest sztucznie dosładzany, stanowi zdrowy element diety i może być uważany za jedną z pięciu zalecanych porcji owoców lub warzyw. Jeśli jednak zażywasz jakieś leki, taki napój może poważnie zaburzać ich działanie...
Jak soki owocowe reagują z lekami [Fot. whitestorm - Fotolia.com] Popijanie leków sokiem lub wypicie go w jakiś czas przed lub po ich zażyciu może skutkować poważnymi efektami ubocznymi, ostrzegają lekarze. Może też intensyfikować lub osłabiać działanie farmaceutyków.

Co oczywiste, nie w każdym przypadku takie połaczenie jest niebezpieczne - wszystko zależy od rodzaju soku i leków. Przykładowo, sok grejpfrutowy oraz inne soki z cytrusów zawierają flawonoidy i furokumaryn które sprawiają, że z jelit nie można pozbyć się niektórych substancji, a to powoduje ich gromadzenie się w takiej ilości, która nie jest tolerowana przez organizm. Szczególnie niebezpieczne jest łączenie tych napojów ze (stosowanymi na obniżenie poziomu ), blokerami kanału wapniowego (przyjmowanymi przy , chorobie niedokrwiennej serca, zaburzeniach rytmu serca, migrenach) i cyklosporyną (stosowaną po przeszczepach i przy atopowym zapaleniu skóry). Nadmiar tych medykamentów w organizmie może prowadzić do zaburzeń mięśniowych, spadku ciśnienia i kołatania serca, a także uszkodzenia nerek.

Inne przykłady: pacjenci z przepukliną przeponową powinni unikać herbaty, ponieważ jej wypicie sprzyja refluksowi żołądkowo-przełykowemu. Z kolei osoby przyjmujące środki przeciwzakrzepowe, nie powinny raczyć się sokiem żurawinowym, ponieważ wzmacnia on ich działanie i zwiększa ryzyko krwawienia. Sok aloesowy nie jest zalecany chorym w trakcie chemioterapii, bo może osłabić skuteczność określonych farmacetyków. Sok z granatów nie powinien być pity przez ludzi stosujących medykamenty przeciwcukrzycowe, przeciwdepresyjne i przeciwzapalne.

znacznie (o kilkadziesiąt procent) osłabia efektywność atenololu (substancji stosowanej na nadciśnienie tętnicze, a także migreny), jak również wpływa na działanie feksofenadyny (leku przeciwhistaminowego), digoksyny (leczącej i ), czy lewotyroksyny (stosowanej przy niedoczynności tarczycy).

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 09:35:43, 11-07-2019 patafil

    Leki to ostateczność. Jeśli to możliwe lepiej brać naturalne lekarstwa jakie daje nam natura. Ja często piję soki z warzyw i owoców wg. zaleceń https://terapiasokami.pl/dlaczego-warto-pic-soki i zdrowie mam super, a na brak energii też nie narzekam. Do soków dodaje też czosnek i imbir.
  • 13:23:19, 11-07-2019 Zbigniew3332

    Moja koleżanka z tego wątku dowiedziała się bardzo dużo bardzo ciekawych wiadomości.To na pewno dobrze.

    _________________________________
    https://www.lkt.com.pl/wiatrak-na-upalne-dni/

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy