30-05-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Ludzie, którzy mieli wrażenie, że kontrolują słuchaną muzyką, odczuwali większą ulgę w bólu niż ci, którzy nie mieli takiej kontroli.
Słuchanie może złagodzić ból, szczególnie , tj. trwający dłużej niż 12 tygodni. Jednak mechanizmy leżące u podstaw tych korzyści są niejasne, zwłaszcza w przypadku bólu ostrego. Podstawowe składniki muzyki, takie jak tempo, wydają się mieć mniejsze znaczenie dla uśmierzania bólu, a poczucie, że ma się kontrolę nad muzyką, może być kluczem do złagodzenia bólu.
Kilkaset osób doświadczających ostrego oceniało jego nasilenie przed i po wysłuchaniu utworu muzycznego. Utwór został specjalnie skomponowany w dwóch różnych wersjach, o różnej złożoności. Część uczestników słuchała wersji o niskiej, część o wysokiej złożoności, a u niektórych wywoływano wrażenie, że mają pewną kontrolę nad muzycznymi właściwościami utworu.
Jak odkryto, osoby, które czuły, że mają kontrolę nad muzyką, doświadczały większą ulgę w bólu niż pozostali. Nie znaleziono powiązań między złożonością muzyki a stopniem łagodzenia bólu. Ustalono też, że ci, którzy angażują się w codzienne życie z muzyką, zyskiwali jeszcze większe korzyści w zakresie łagodzenia bólu dzięki poczuciu kontroli nad utworem.
- Teraz wiadomo, że wybór muzyki jest ważną częścią korzyści płynących z jej słuchania dla dobrego samopoczucia. Prawdopodobnie ludzie słuchają uważniej, gdy sami wybierają utwory - mówią uczeni z Queen Mary University of London.
Na podstawie: