Strona głównaZdrowieJak sen poprawia zdrowie serca

Jak sen poprawia zdrowie serca

Jeśli dobrze sypiasz, prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca i udaru mózgu zmniejsza się u ciebie o około jedną trzecią.
Sprawdzono, jak sen wpływa na stan zdrowia układu sercowo-naczyniowego u kilkuset tysięcy ludzi. Najlepszy - odpowiednio długi, głęboki i dobry jakościowo - sen oznaczał niższe zagrożenie .

Według badaczy z Tulane University w Nowym Orleanie zadbanie o odpowiedni nocny odpoczynek mogłoby znacznie zmniejszyć wskaźniki problemów sercowo-naczyniowych. jest jednym z ważnych czynników zdrowia naczyń krwionośnych i serca. Jeśli ludzie zdrowo by sypiali, można by było ograniczyć skutki innych zagrożeń sercowo-naczyniowych, takich jak genetyka, wyjaśniają uczeni.

Badacze skoncentrowali się na pewnych odmianach genetycznych zwanych SNP (Single Nucleotide Polymorphism), czyli polimorfizm pojedynczego nukleotydu, które mają związek z rozwojem chorób serca i udaru mózgu. Równocześnie za pomocą skali od zera do pięciu oceniano sen uczestników, w tym m. in. długość odpoczynku, kłopoty z bezsennością, , odczuwanie w ciągu dnia, etc. Osoby, które uzyskały wynik pięć, sypiały sypiały najzdrowiej.

Ogólnie rzecz ujmując uczestnicy z wynikiem zdrowia snu na poziomie zero do jednego w ciągu kolejnych ośmiu lat byli o 35 proc. bardziej narażeni na choroby serca i udary niż ci, którzy uzyskali wynik najwyższy. Kiedy z kolei sprawdzono łączny wpływ snu i podatności genetycznej na choroby serca, okazało się, że osoby o wysokim ryzyku genetycznym i zaburzeniach snu cechowały się 2,5-krotnie wyższym prawdopodobieństwem chorób serca i 1,5-krotnie wyższym zagrożeniem udarem mózgu w porównaniu do ludzi o niskim ryzyku genetycznym i zdrowym śnie. Jednocześnie ustalono, że wysokie ryzyko genetyczne może być częściowo zrównoważone zdrowym snem. Osoby z dziedzicznną tendencją do problemów sercowo-naczyniowych i dobrym snem snem były o 2,1 bardziej narażone na wspomniane choroby niż uczestnicy bez takich obciążeń genetycznych i zdrowo sypiający.

O badaniach można przeczytać w European Heart Journal.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy