Strona głównaZdrowieJak sen poprawia pamięć

Jak sen poprawia pamięć

Dobry sen jest potrzebny, by nie „szwankowała" nam pamięć.
Jak sen poprawia pamięć [Fot. Jason Stitt - Fotolia.com]
Jeśli chcesz mieć pewność, że nie zapomnisz przyszłych zdarzeń, zadbaj o dobry sen.

Uczeni z Washington University di St. Louis po raz kolejny potwierdzają, że odpowiedni odpoczynek jest niezbędny dla dobrego funkcjonowania naszych , w tym .

Badacze skoncentrowali się na tzw. pamięci prospektywicznej, która wiąże się z zapamiętywaniem w celu wykonania planowanego działania lub przypomnienia planowanego zamiaru w jakimś momencie, czyli odpowiada za pamiętanie np. o zkupach, spotkaniach i innych sprawach do zrobienia. Dobry sen, według badaczy, jest niezbędny, by przyswoić informacje i potem je sobie uaktualnić.

Według uczonych, procesy zachodzące w pamięci prospektywnej występują podczas snu wolnofalowego i wymagają łaczności między hipokampem i regionami korowymi. Hipokamp pełni istotną rolę w tworzeniu pamięci i ponownej aktywacji tego, co zapamiętane, natomiast obszar kory mózgowej jest kluczowy dla przechowywania .

Autorzy badań sądzą, że w czasie snu wolnofalowego hipokamp może reaktywować dopiero co przyswojone wspomnienia, wzmacniając je i transferując je do regionów pamięci odpowiedzialnych za długotrwałe przechowywanie.

Potrzeba snu różni się u różnych osób, przeciętnie człowiek sypiać 7-8 godzin na dobę, zarówno skrócenie, jak i wydłużenie tego czasu zaś może skutkowac różnymi zaburzeniami w organizmie i sprzyjać rozwojowi rożnych chorób, np. oraz .

O wynikach badań można przeczytać w magazynie Psychological Science.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy