Strona głównaZdrowieJak rzucić palenie i nie przytyć

Jak rzucić palenie i nie przytyć

Nowy rok jest świetną okazją do zmian. Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest rzucenie palenia. Chcesz pozbyć się nałogu, ale boisz, że przytyjesz? Skorzystaj z pomocy doradcy żywieniowego.
Jak rzucić palenie i nie przytyć [© Forgiss - Fotolia.com] Dlaczego warto rzucić palenie?
Organizm poddany długotrwałemu działaniu związkom zawartym w papierosach przestaje prawidłowo funkcjonować. Znacznie pogarsza się stan dolnych i górnych dróg oddechowym oraz upośledzona zostaje większość zmysłów. Palenie przyczynia się również do wielu chorób, w tym nowotworowych oraz układu krążenia. Jednak papierosy szkodzą nie tylko Tobie! Dym papierosowy jest poważnym zagrożeniem również dla osób w Twoim otoczeniu. Dlatego wykorzystaj noworoczne postanowienie jak najlepiej i rzuć palenie już teraz!

Wraz z nowym rokiem zacznij chronić innych przed groźnymi konsekwencjami wdychania dymu papierosowego i popraw jakość swojego życia. Zmiany poczujesz od razu. Już po 72 godzinach od ostatniego papierosa zmniejszy się skurcz oskrzeli, a tym samym wyreguluje Twój oddech. Po dwóch tygodniach polepszy się kondycja fizyczna, a po kilku miesiącach poprawi się wydolność układu oddechowego i ustąpi kaszel. Smak i węch staną się wrażliwsze. Wyraźnie poprawi się także Twoja kondycja i samopoczucie, zwłaszcza jeśli będziesz prowadzić aktywny tryb życia. A co najważniejsze: zmniejszy się ryzyko zawału serca i chorób płuc.

Czy wiesz, że gdy rzucisz palenie to:
* po 2 godzinach organizm pozbędzie się nikotyny,
* po 6 godzinach zwolni się tętno i zmniejszy ciśnienie krwi,
* po 12 - 24 godzinach organizm wydali toksyczny tlenek węgla,
* po 3 godzinach wzrosną rezerwy wentylacyjne płuc,
* po kilku dniach powróci smak i węch,
* po 2 miesiącach naczynia krwionośne odzyskają elastyczność,
* po 5 miesiącach ryzyko powstania choroby wieńcowej będzie takie
samo jak u osób niepalących, znacznie zmniejszy się także ryzyko
zachorowania na raka.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć