Strona głównaZdrowieJak rozpoznać, że brak ci potasu? Oto główne objawy

Jak rozpoznać, że brak ci potasu? Oto główne objawy

Jeśli brakuje ci potasu, organizm nie może normalnie funkcjonować. Sprawdź, jak rozpoznać niedobory tego pierwistka (hipokalemii).
Jak rozpoznać, że brak ci potasu? Oto główne objawy [Fot. concept w - Fotolia.com]
ma wiele ważnych funkcji w organizmie, usprawnia pracę mięśni i układu nerwowego, a także pobudza czynności mózgu, poprawia pamięć i ułatwia koncentrację. Co więcej, ma wpływ na pracę serca, bierze udział w dostarczaniu energii, która umożliwia prawidłowe skurcze mięśnia sercowego i stymuluje serce do odpowiedniego wysiłku podczas zwiększonej aktywności fizycznej. Bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych oraz reguluje gospodarkę wodną, jest zatem niezbędny do oczyszczania organizmu. Ciało daje nam znać, że ma do sypozycji zbyt mało tego minerału. Zobacz, jak to zdiagnozować.

Do najpowszechniejszych objawów niedoboru potasu należą:

Zmęczenie

Pomimo odpoczynku o odpowiedniej długości i braku zmian w stylu życia, odczuwasz ciagłe i osłabienie. Każda komórka ciała potrzebuje potasu, by dobrze działać, jeżeli więc do brakuje, cały organizm pracuje wolno i z większym wysiłkiem.

Skurcze mięśni

Potas jest niezbędny w procesie komunikacji mięśniowo-nerwowej, zatem gdy go brakuje, mięśnie mogą mimowolnie kurczyć się i możesz odczuwać ich ból.

Nieregularna praca serca

Już niewielkie braki potasu mogą skutkować nieprawidłowym tętnem, zwłaszcza jeśli jest się w grupie podwyższonego ryzyka . Jak wskazują badania, kilkanaście procent osób z chorobmi układu krążenia odznacza się niedoborami tego minerału. To efekt wpływu potasu na skurcze mięśni, a więc i czynności serca.

Zaparcia

Niedobory potasu spowalniają różne procesy w organizmie, dotyczy to również działania układu pokarmowego, więc efektem braku pierwistka mogą być wzdęcia oraz zaparcia.

Nadciśnienie

Potas bierze udział w regulacji poziomu soli (a więc i sodu). Wiadomo zaś, że nadmiar soli skutkuje - gdy nie ma dostatecznej dawki potasu, nie można pozbyć się nadmiaru sodu z organizmu i może wzrosnąć poziom ciśnienia krwi.

Pragnienie

Poprzez odczuwanie pragnienia organizm może dawać znać, że potrzeba mu potasu. Wszystko dlatego, że pierwiastek ma wpływ na regulację gospodarki płynami i jego zbyt małe dawki mogą skutkować częstym oddawaniem moczu i trudnościami w zaspokojeniu pragnienia.

Osłabienie zdolności poznawczych

Przy niedoborach potasu mamy do czynienia z zaburzeniami przewodzenia elektrycznego w mózgu, czego efektem jest rozkojarzenie, spowolnienie i niezdolność do rzetelnej racjonalnej analizy sytuacji.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy