Strona głównaZdrowieJak rozpoznać menopauzę? 7 ważnych objawów

Jak rozpoznać menopauzę? 7 ważnych objawów

Wiele kobiet może doświadczać objawów menopauzy, zanim jeszcze na dobre się ona rozwinie. Ich nasilenie jednak oznacza zwykle poczatek klimakterium. Zobacz, jakie symptomy zapowiadają wejście w ten okres.
Jak rozpoznać menopauzę? 7 ważnych objawów Zazwyczaj etap ropzpoczyna się w wieku 45 - 55 lat, wówczas proces owulacji zatrzymuje się i kobiety przestają miesiączkować. Wejście w tę fazę życia można zaobserwować dzięki takim symptomom:

Nieregulerne okresy

Okresy mogą być bardzo obfite i w krótszym cyklu, a w niektórych przypadkach znacznie się przedłużać. Gdy dana kobieta doświadcza nieprawidłowości cyklu miesięcznego, który wcześniej był regularny, może to sygnalizować wczesny etap menopauzy. Ze względu na ten brak regularności, płodność jest nieprzewidywalna. Dopóki okres nie zanikł całkowicie na czas jednego roku, istnieje jeszcze możliwość zajścia w ciążę.

Wypadanie włosów

Pewnien poziom codziennej utraty włosów jest normalny, ale ze względu na zmiany hormonalne, może się intensyfkować w okresie menopauzy. Z drugiej strony, te same zaburzenia w gospodarce hormonalnej sprzyjają w miejsach, w których kobiety chciałyby się go pozbyć, np. na twarzy, w tym szczególnie pod nosem.

Przybieranie na wadze

W okresie menopauzy nieco słabnie i łatwiej przybrać na wadze. Poza tym ponownie odpowiedzialne są za to hormony. Tkanka tłuszczowa najcześciej tworzy się w okolicach brzucha i bioder.

Uderzenia gorąca

Zmiany hormonalne prowadzą do nagłych wzrostów temperatury ciała, które mogą mieć miejsce zarówno za dnia, jak i w nocy. Trwają do kilku minut i dotyczą głównie obszarów głowy oraz klatki piersiowej. Kobiety doświadczają ich średnio pięć lat. twoarzyszą: wypryski na skórze, bóle głowy i nieregularne bicie serca.

Zaburzenia snu

Z powodu uderzeń gorąca i nocnych potów, trudno o dobry, spokojny sen. W czasie menopauzy kobiety częściej deklarują problemy z zasypianiem i nawet kilkakrotne przerywanie snu w ciągu nocy.

Suchość genitaliów

Wraz ze starzeniem się ściany genitaliów cienieją i wraz ze zmianami hormonalnymi prowadzi to do ich , stąd można odczuwać dyskomfort podczas seksu. Poza tym wiele pań w okresie menopauzy deklaruje osłabienie zainteresowania tą sferą życia.

Zaburzenia nastroju

Klimakterium ma wpływ także na stany emocjonalne, może wywoływać huśtawki nastroju. Poza tym sprzyja kłopotom poznawczym - osłabieniu pamięci, poczuciu zdezorientowania, etc.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy