Strona głównaZdrowieJak radzić sobie ze stresem?

Jak radzić sobie ze stresem?

Stres to wykształcony na drodze ewolucji czynnik adaptacyjny, mający pomóc człowiekowi w rozwiązaniu zaistniałych problemów. W niewielkich dawkach spełnia funkcję mobilizacyjną, ale gdy utrzymuje się dłużej wpływa na organizm destrukcyjnie.
Standardy życia wymagają od nas sprawdzenia na wielu płaszczyznach - zawodowej, towarzyskiej, rodzinnej. Kiedy trudno nam sprostać wszystkim wyzwaniom pojawia się stres, który w przypadku nie leczenia prowadzi do wielu chorób i zaburzeń - stanów niepokoju, lęku, depresji, chorób nowotworowych, oraz innych.

Stres to fizjologiczna reakcja organizmu na niekorzystne bodźce środowiskowe i codzienne zdarzenia, z którymi człowiek nie może sobie poradzić. Pojawia się, kiedy dochodzi do braku równowagi pomiędzy możliwościami, a wymogami sytuacji. Jest czysto subiektywnym psychicznie zjawiskiem orientacyjnym, czyli zależnym nie tyle od sytuacji, w której się znajdujemy, a bardziej od stanu naszej psychiki. Oznacza to, że, stres u różnych osób pojawia się w różnych sytuacjach.

Stres jest zazwyczaj czynnikiem, który w sytuacjach trudnych, ma pomóc człowiekowi w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania problemu. W tym przypadku ma zdecydowanie korzystne działanie - mobilizuje, dodaje energii, dostarcza adrenaliny. Jednak gdy dochodzi do natężenia negatywnych bodźców środowiskowych i związanych z nimi zdarzeń, następuje przekroczenie indywidualnej, fizjologicznej granicy (odporności) na stres - wtedy pojawia się destrukcyjne oddziaływanie na organizm. Obniża się zdolność reagowania oraz sprawność psychiczna, a w ekstremalnych wypadkach także fizyczna.

Co ciekawe, długotrwały stres zazwyczaj nie jest związany z największymi tragediami naszego życia, lecz raczej z drobnymi, ale stałymi zmartwieniami np. o pieniądze, dzieci, zdrowie, czy też pracę. Przy zdarzeniach losowych dość wyraźnie widzimy i zdajemy sobie z tego sprawę, że nie mamy na to wpływu, toteż nie obciąża to naszej samooceny. Natomiast przy drobnych codziennych problemach, czujemy, że są one zależne od nas, choćbyśmy próbowali zrzucić je na środowisko (kraj, rząd, polityków, pracodawców itd.). Dlatego też problem taki działa na obniżenie samooceny, co w konsekwencji powoduje stały, podświadomy stres. Tego typu schorzenia nie udaje się wyeliminować powierzchownymi terapiami i masażami. Potrzebne jest zastosowanie dogłębnej analizy problemu i solidnej psychoterapii.

W zbyt dużej dawce, stres wpływa na ograniczenie możliwości intelektualnych oraz na niemożność wykorzystania inteligencji i doświadczenia życiowego. Taki stan powoduje złe samopoczucie, brak motywacji do działania, a często poczucie bezradności. Gdy następuje stan rozstroju działania (lub zagrożenia rozstrojem), pojawia się rozdrażnienie, z którym bardzo często nie potrafimy sobie radzić w sposób konstruktywny. Często ignorujemy pierwsze symptomy, i popadamy w stan permanentnego rozdrażnienia, co staje się źródłem napięcia, złości, pretensji do otoczenia. Co gorsze, zbyt długie oddziaływanie tego stanu na system nerwowy może powodować uczucie rezygnacji, przygnębienia, lęki przed otwartym wyrażaniem złości oraz poczucie winy. Często pojawiają się symptomy cielesne. Może dochodzić do osłabienia układu immunologicznego, a co się z tym wiąże do zwiększenia podatności na rozwój wielu chorób, zwłaszcza wirusowych przeziębień i gryp bądź poważniejszych schorzeń, takich jak: zawał, czy wylew. U niektórych osób stres może przyczynić się do rozwinięcia wrodzonych predyspozycji do pojawienia się choroby wieńcowej lub nowotworowej.

Jakie są sposoby radzenia sobie ze stresem? Bardzo pomaga ogólne usprawnienie ciała, wykonywanie ćwiczeń energetyzujących oraz umiejętne rozładowywanie napięcia i "wyciszanie", a także korzystanie z technik autorelaksu (medytacji, metod oddychania, racjonalizacja odżywiania, ograniczenie używek).
Ważne jest również pozbywanie się niepotrzebnych nakazów i zakazów wewnętrznych, przestawienie się na tzw. "myślenie pozytywne" i korzystanie ze swoich mocnych stron zamiast skupiania się na słabościach. Polecane są również treningi autogenne (oddziaływanie na ciało, które powoduje zmiany psychologiczne) oraz medytacje.

W krótkotrwałych stanach stresu możemy sięgać po suplementy diety, zioła i leki, mające właściwości relaksacyjne, uspokajające, łagodzące napięcia i nerwobóle. Najwłaściwsze są leki i suplementy na bazie melisy, kozłka lekarskiego i dziurawca czyli ziół łagodzących skutki stresu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy