Strona głównaZdrowieJak radzić sobie z nadwrażliwością zębów i dziąseł?

Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów i dziąseł?

Zęby i dziąsła są silnie unerwione, nic więc dziwnego, że nawet niewielkie uszkodzenie czy infekcja w jamie ustnej powodują nieprzyjemny ból. Każdy ząb i przylegające do niego dziąsła wyposażone są w tysiące włókien nerwowych, zabezpieczonych tylko cienką warstwą szkliwa lub nabłonka. Pod wpływem różnych czynników zewnętrznych zęby i dziąsła mogą ulec uszkodzeniu, co skutkuje odsłonięciem nerwów i większą wrażliwością na zimne, gorące, kwaśne czy słodkie pokarmy. Nadwrażliwość zębów i dziąseł może pojawić się nagle i okresowo nawracać, na szczęście przy zachowaniu odpowiednich nawyków można z nią skutecznie walczyć.
Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów i dziąseł? [© Andrey Popov - Fotolia.com] Przyczyn nadwrażliwości jest wiele. W większości są to czynniki zewnętrzne, zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Warto też pamiętać, że na stan jamy ustnej, tak jak na resztę organizmu, wpływ ma również odpowiednio zbilansowana dieta.

Najczęstszym czynnikiem, wywołującym zębów, jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Paradoksalnie w przypadku skłonności do nadwrażliwości zbyt częste i nadmiernie intensywne szorowanie zębów może przyczynić się do uszkodzenia szkliwa i spowodować krwawienie dziąseł. Jeżeli więc podczas jedzenia gorących i zimnych dań pojawia się ból, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę.

Drugą ważną zmianą, która pomoże przy dolegliwości wrażliwych zębów będzie wybór odpowiedniej pasty do codziennego stosowania. Tradycyjne produkty bardzo często wzbogacane są o składniki mocno ścierające, by skuteczniej usuwać przebarwienia i wybielać uśmiech. Jednak przy wrażliwych zębach i dziąsłach lepszym wyborem będzie specjalna pasta o gładkiej konsystencji zawierająca fluor, który uszczelnia powierzchnię szkliwa.

Często nagły ból zębów odczuwamy, gdy myjemy zęby tuż po spożyciu kwaśnych produktów. Dzieje się tak dlatego, że kwas owocowy zawarty np. w cytrusach zmniejsza twardość szkliwa, przez co bodźce zewnętrzne dużo łatwiej przenikają do włókien nerwowych. Żeby temu zaradzić dobrze jest popijać kwaśne (lub słodkie) posiłki, owoce i soki wodą mineralną, i odczekać kilka minut, zanim umyjemy zęby. Pomóc też może żucie gumy, która zneutralizuje kwaśny odczyn pH w jamie ustnej, dzięki czemu podczas mycia zębów szkliwo nie będzie już tak podatne na czynniki zewnętrzne.

Nadwrażliwość pojawia się również jako skutek recesji dziąseł. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na wspomnianą na początku dietę. Jadłospis ubogi w wapń i witaminy, bogaty natomiast w cukry, kwaśny odczyn spożywanych pokarmów i przyjmowanie niektórych leków mogą, razem z nieodpowiednią higieną, prowadzącą do odkładania się płytki nazębnej, prowadzić do obsunięcia się dziąseł i w konsekwencji innych chorób jamy ustnej. Ważne jest zatem, by pamiętać o odpowiedniej higienie zębów, działanie leków konsultować z lekarzem (zwłaszcza gdy mamy skłonność do nadwrażliwości) i dbać o zbilansowaną dietę. Przełoży się to nie tylko na zdrowe zęby i dziąsła, lecz także na dobrą kondycję całego ciała.

Ostatnią typową dolegliwością, która powoduje dotkliwy ból i utrudnia jedzenie i picie są małe ranki, afty i pleśniawki pojawiające się na dziąsłach, podniebieniu, języku, czy policzkach. Ich źródłem są zwykle uszkodzenia mechaniczne, powstałe np. podczas jedzenia bardzo gorących lub twardych pokarmów, nieodpowiednia dieta, czy osłabienie odporności, np. po antybiotykoterapii. Na tego typu problemy dostaniemy w aptece wiele skutecznych specyfików dostępnych bez recepty. Domowym sposobem na drobne ranki i skaleczenia powierzchni wewnątrz jamy ustnej są płukanki i napary z rumianku lub . Oba zioła mają właściwości przeciwzapalne i kojące, dzięki czemu przyspieszają gojenie urazów i łagodzą ból. W trakcie kuracji warto jest też używać bardzo miękkiej szczoteczki i łagodnej pasty do zębów.

Większość sposobów na nadwrażliwość nie wymaga dużych nakładów finansowych ani czasu. Wystarczy wyrobić w sobie codzienne nawyki i wprowadzić kilka zwyczajów, by problem bólu zębów i dziąseł przestał nam doskwierać. Jeśli jednak nadwrażliwość nie mija przez dłuższy czas, lub systematycznie nawraca, konieczna jest wizyta u stomatologa.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 22:18:14, 12-01-2016 elizka

  Na nadwrażliwość pomaga szczoteczka elektryczna,bo dokładnie czyści, można dobrać odpowiednią nasadkę, ostrzega czerwonym światełkiem gdy nacisk jest zbyt mocny. Nie wierzcie w żadne bzdurne gadania,ze szkodzi. Mycie szczoteczką tradycyjną to, moim zdaniem, strata czasu.
  Po drugie - stosowanie przez jakiś czas pasty Ajona i płukanie płynem do ust elmex ,ale wyłącznie sensitiwe - zielonym.
  Takie sposoby uratowały moje nadwrażliwe zęby. Sięgam także po olejek pichtowy by smarować nim dziąsła. Pomaga przy zaczerwienieniach i drobnych niedomaganiach dziąseł.
  Jestem seniorką,a zęby mam swoje i w niezłej kondycji.Najważniejsza jest jednakże regularna pomoc dentystyczna.
  ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Akademia Pełni Życia
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Aktywni 50+
 • EWST.pl
 • Oferty pracy