Strona głównaZdrowieJak radzić sobie z jesienną depresją?

Jak radzić sobie z jesienną depresją?

Co roku o tej porze dopada nas wrażenie, że wszystko sprzysięga się przeciw nam. Coraz krótsze dni, zmieniająca się jak w kalejdoskopie pogoda i chłodne wieczory to niedogodności, do których przyjdzie nam się przyzwyczaić. Chociaż jesień ma swój urok, to jednak wszechogarniające osłabienie i zmęczenie dają o sobie znać wyraźniej właśnie o tej porze roku. Jak poradzić sobie z jesiennym spadkiem nastroju?
Jak radzić sobie z jesienną depresją? [© Pawel Strykowski - Fotolia.com] Wraz z nadejściem wiosny wybucha w nas nowa bomba energii. Kiedy zaczyna się jesień, większość osób odczuwa jednak gwałtowne pogorszenie samopoczucia. Jest to związane ze spadkiem ciśnienia, temperatury i mniejszą ilością słonecznych dni. Kto z nas o tej porze roku nie miał wrażenia, że z wakacyjnego wypoczynku nic już nie zostało?

Czujemy się zmęczeni i zniechęceni do podejmowania nowych wyzwań. Po pracy mamy ochotę na pozostanie w ciepłym mieszkaniu. Wielu z nas, problem kiepskiego nastroju próbuje rozwiązać przy pomocy kalorycznych posiłków i mocnej . Dzięki temu, że po ich spożyciu odczuwamy szybką poprawę samopoczucia, sięgamy po nie coraz częściej. Jest to jednak jedynie doraźne rozwiązanie problemu, które likwiduje skutki, a nie przyczyny. Ponadto te produkty zawierają substancje niekorzystnie wpływające na nasze zdrowie. Ze względu na pogodę, bardzo często rezygnujemy z uprawiania sportów. Połączenie niezdrowego sposobu odżywiania z brakiem ruchu mogą przynieść opłakane skutki dla naszego organizmu, nie tylko w postaci nadprogramowych kilogramów. Grozi nam przede wszystkim niedobór substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Jest na to rada! W prosty sposób możemy poradzić sobie z jesienną chandrą. Musimy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Ruszaj po zdrowie

Brak ruchu przyczynia się do pogorszenia samopoczucia. usprawnia funkcjonowanie wszystkich układów organizmu, co w konsekwencji przekłada się na lepszą kondycję. W chłodny, deszczowy dzień nie mamy ochoty wychodzić na zewnątrz. W takich sytuacjach warto zdecydować się na gimnastykę w domu. Wystarczy włączyć muzykę i wyszukać w internecie kilka ćwiczeń, które dodadzą energii. Już pół godziny dziennie pozwala utrzymać ciało w dobrej formie. Jeśli chcemy konsekwentnie trzymać się ustalonego harmonogramu, warto zadbać o towarzysza treningu. W parze czy grupie łatwiej jest się zmotywować.

Osobom, które nie przepadają za uprawianiem sportu, można polecić taniec. Kurs gorącej salsy czy energetycznej zumby to doskonały przepis na zgrabną sylwetkę i lepsze samopoczucie. Jeśli jednak niekoniecznie chcemy zapisywać się na zorganizowane zajęcia, możemy urządzić sobie mini studio tańca w domu. Szeroki wachlarz płyt DVD, na których znajdziemy wskazówki pomocne przy nauce poszczególnych kroków, mogą zastąpić nam trenera. Pamiętajmy o tym, że sport powinien być przede wszystkim przyjemnością, dlatego też trzeba wybrać najodpowiedniejszą dla nas dyscyplinę.

Zdrowo się odżywiaj

Zbilansowana dieta to klucz do dobrego samopoczucia. Nieregularne i przypadkowo zjadane porcje zaburzają równowagę organizmu. Nigdy nie wychodźmy z domu bez śniadania. Brak porannego posiłku spowoduje, że będziemy czuli się osłabieni. Rano wybierajmy produkty bogate w węglowodany, które dodadzą nam energii na cały dzień. Jako podstawa naszych kanapek, świetnie sprawdzi się razowe pieczywo z ziarnami dyni albo słonecznika. W pracy lub szkole, jeśli niekoniecznie mamy ochotę na kolejną porcję chleba, możemy sięgnąć po mniej kaloryczne przekąski. Kiedy chcemy zneutralizować negatywne skutki jesiennego osłabienia organizmu, sięgajmy po produkty zawierające dużą ilość witamin i minerałów. Zjadając drugie śniadanie pamiętajmy, że nie powinny być to dania typu fast-food. Dostarczają one jedynie pustych kalorii.

Substancją pomocną podczas jesiennego przygnębienia jest betakaroten. Znajdziemy go w żółtych i pomarańczowych owocach. Z racji tego, że o tej porze roku dostęp do świeżych produktów jest ograniczony, możemy sięgnąć po suszoną wersję. Dostarczą nam one odpowiedniej ilości składników odżywczych. Betakaroten znajdziemy nie tylko w marchewkach, ale także w morelach i brzoskwiniach. Te produkty dobrze smakują również po ususzeniu. W walce ze złym samopoczuciem, a wręcz depresją bardzo pomocne są też witaminy z grupy B. Ich źródłem są żurawina, owoce kiwi, pestki dyni oraz orzechy. Osobom zmagającym się z jesienną chandrą zaleca się spożywanie produktów bogatych w witaminę E. Zawierają ją ziarna słonecznika, pestki dyni, kiwi, a także różne rodzaje orzechów, np. włoskie. Po powrocie z pracy, starajmy się zjeść pełnowartościowy obiad. Gotowe dania, podgrzewane w mikrofalówce nie są sprzymierzeńcem dobrego samopoczucia. Zawierają duże ilości soli oraz ulepszaczy i barwników. Nasze posiłki starajmy się komponować z produktów bogatych w składniki odżywcze. Przygotowując potrawy, odważnie sięgajmy po warzywa strączkowe. Soczewica, bób czy fasola zawierają wiele cennych witamin i minerałów.

Śpij snem sprawiedliwego

Zadbaj o odpowiednią ilość nocnego wypoczynku. Jesienne osłabienie organizmu połączone z niewyspaniem, może przyczynić się do obniżenia odporności zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Deficyt snu sprawi, że staniemy się bardziej nerwowi i podatni na infekcje. Wsłuchajmy się w nasz organizm i sami określmy ile godzin odpoczynku potrzebujemy, aby czuć się zrelaksowani i pełni energii. Naukowcy zwykle podają przedział od 7 do 9 godzin. Należy jednak pamiętać, że ilość snu, niezbędnej nam do prawidłowego funkcjonowania zależy od indywidualnych predyspozycji.

Jak widać jesień wcale nie musi być porą roku, podczas której przez cały czas czujemy się przemęczeni i senni. Jeśli będziemy wsłuchiwać się w nasz organizm i odpowiadać na jego potrzeby, to z pewnością nam się odwdzięczy. Pamiętając o kilku nieskomplikowanych zasadach unikniemy jesiennych infekcji i . Dbając o nasze ciało, zyskamy lepsze samopoczucie, wygląd oraz zdrowie.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy