Strona głównaZdrowieJak radzić sobie podczas upałów? Seniorzy szczególnie zagrożeni

Jak radzić sobie podczas upałów? Seniorzy szczególnie zagrożeni

Jedna fala upałów już za nami, ale lato w pełni, więc wysoka temperatura na pewno jeszcze powróci. Cieszą się nią ci, którzy w takie dni korzystają z urlopów, ale dla wielu to ciężki okres, a dla osób starszych często wręcz niebezpieczny.
Jak radzić sobie podczas upałów? Seniorzy szczególnie zagrożeni Hipertermia oznacza zaburzenie mechanizmów regulacji ciepła ciała. Jej formy to m. in.: zmęczenie, omdlenia, nagłe zawroty głowy po długotrwałej ekspozycji na ciepło, wyczerpanie cieplne, udar cieplny. Osoby starsze są szczególnie na nie narażone. Wymienione zagrożenia dla zdrowia rozwijają się na skutek kombinacji takich czynników, jak: , styl życia i ogólny stan zdrowia.

Sprzyjające hipertermii czynniki stylu życia mogą obejmować: picie niedostatecznej ilości wody, brak mobilności i dostępu do transportu, nieadekwatne ubieranie się, przebywanie w zatłoczonych miejscach podczas upałów, etc.

Osoby starsze, szczególnie te zmagające się z chorobami przewlekłymi, powinny przebywać w chłodniejszych miejscach w gorące i wilgotne dni, zwłaszcza, gdy zanieczyszczenie powietrza jest wysokie.

Rzyko hipertermii zwiększają też:
  • i inne problemy zdrowotne, które wymagają zmian w diecie
  • choroby serca, płuc i nerek, a także każda choroba, która powoduje ogólne osłabienie lub gorączkę
  • zażywanie wielu leków
  • zmniejszone spowodowane przez farmaceutyki, takie jak leki moczopędne, uspokajające i niektóre leki nasercowe oraz regulujące ciśnienie krwi
  • związane z wiekiem zmiany w skórze, takie jak słabe krążenie krwi i nieefektywność gruczołów potowych
  • albo niedowaga
  • picie
Jedną z najpoważniejszych form hipertermii jest . Następuje, gdy organizm nie jest w stanie już regulować temperatury. Objawy udaru cieplnego to: znaczący wzrost temperatury ciała (powyżej 40 stopni C), silny szybki puls, brak pocenia się, suche wypieki na skórze, uczucie omdlenia, oszołomienie lub śpiączka.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Udar cieplny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Udar cieplny (porażenie cieplne, udar słoneczny) to nazwa stanu jaki występuje w wyniku przegrzania. Może do niego dojść w wyniku zbyt długiego wystawiania się na oddziaływanie wysokiej temperatury otoczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć