Strona głównaZdrowieJak przygotować się do rzucenia palenia?

Jak przygotować się do rzucenia palenia?

Uświadomienie sobie że palenie papierosów przynosi więcej strat niż korzyści oraz wola by przestać palić są podstawą skutecznego zerwania z paleniem. W swojej książce "Jak rzucić palenie" profesor Witold Zatoński podkreśla, że bardzo ważne jest, by dobrze przygotować się do "dnia zero" - tego w którym zaczynamy prawdziwą walkę z nałogiem.
Jak przygotować się do rzucenia palenia? [© Anyka - Fotolia.com] "Wskazane jest, aby w okresie poprzedzającym rzucenie palenia próbować zmniejszyć swoją zależność od nikotyny oraz wzmocnić swoją motywację do zaprzestania palenia." - pisze prof. Zatoński. Przygotowanie to należy zacząć od kontrolowania swojego palenia, tak aby przestało ono być automatyczne oraz do stopniowego zmniejszania liczby wypalonych papierosów i wydłużania odstępu czasu pomiędzy nimi.

Szczególnie istotne jest, by pierwszego papierosa w ciągu dnia zapalić możliwie jak najpóźniej - najlepiej już po śniadaniu. Warto jest także zmienić gatunek papierosów na "lżejsze" oraz unikać palenia w "typowych" sytuacjach. Bardzo istotne jest znalezienie grupy czy choćby jednej osoby, która będzie wspierała palacza, podjęcie zobowiązania wobec najbliższych czy choćby zakład z kimś o to że w jakimś określonym czasie przestanie się palić.

Joanna Gacka / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy