Strona głównaZdrowieJak prawidłowo oddychać? Przez nos!

Jak prawidłowo oddychać? Przez nos!

Robimy to średnio 18 razy na minutę, 1 080 razy na godzinę i ponad 25 tys. razy w ciągu doby. Oddychanie to jedna z podstawowych funkcji życiowych, jednak rzadko jesteśmy jej świadomi. Oddech może działać na nas uspokajająco lub pobudzająco, dlatego też inaczej oddychamy podczas wysiłku fizycznego, a inaczej, kiedy chcemy się zrelaksować. Ogólnopolska akcja edukacyjna „Oddychaj przez nos, oddychaj lepiej" ma na celu uświadomić Polakom, jak ważne jest prawidłowe oddychanie i jak może ono wpłynąć na nasze zdrowie fizyczne, jak i na psychiczne samopoczucie
Oddychaj świadomie

Oddychanie jest pierwotnym i fizjologicznym procesem. Każdy z nas potrafi wskazać sytuacje, w których oddycha w różny sposób (szybciej, wolniej, płycej, głębiej, przez usta, przez nos). Możemy nauczyć się wykorzystywać proces oddychania do radzenia sobie z wieloma sytuacjami, z którymi mamy do czynienia w trakcie naszego dnia codziennego. Świadome oddychanie pozwoli nam się nie tylko zrelaksować, ale także doda więcej energii, pobudzi lub uspokoi oraz pozwoli się wyciszyć. Oddychając przez nos możemy też ograniczyć ryzyko , ponieważ nos ogrzewa wdychane powietrze i działa jak naturalny filtr, przez który przepływa aż 14 000 litrów powietrza w ciągu doby.

- To właśnie prawidłowe przez nos jest warunkiem sprawnego funkcjonowania układu oddechowego. Powietrze, przechodząc w sposób prawidłowy przez przewód nosowy, zostaje tu ocieplone, nawilżone - wyjaśniaspecjalista otorynolaryngolog dr n. med. Robert Szamborski. - Nos pełni kolejną bardzo ważną funkcję - oczyszczającą. Polega ona na usuwaniu z wdychanego powietrza ciał obcych, drobnoustrojów, pyłu oraz wydzieliny nosa. Około 85 proc. cząsteczek zanieczyszczeń większych niż 4,5 mikrometra jest odfiltrowywanych przez nos - dodaje dr Szamborski.

Prawidłowe oddychanie jest również integralną częścią , tutaj oddychamy przez nos, z ustami zamkniętymi, wdech i wydech jest pełny, z wykorzystaniem całych płuc,. Zależnie od sposobu oddychania możemy dostarczyć organizmowi dużej dawki energii, ale również zrelaksować się i zapanować nad stresem. Poprawne oddychanie w trakcie ćwiczeń siłowych, to z kolei wdech powietrza nosem podczas najmniejszego napięcia mięśni i wydech przez usta wówczas, gdy mięśnie są w maksymalnym napięciu.

Nabierać powietrza w płuca potrafi każdy, ale tylko nieliczni robią to w poprawny sposób. Na szczęście możemy się tego nauczyć.

Oddychaj lepiej!

fot. OtrivinAkcja „Oddychaj przez nos, oddychaj lepiej", trwa od lutego do końca marca 2013r. W ramach akcji odbędzie się „Tydzień naturalnego oddychania", podczas którego specjaliści będą prowadzić warsztaty dotyczące prawidłowego oddychania w różnych dziedzinach naszego życia. W akcji wezmą udział certyfikowani trenerzy: fitnessu, jogi, pilates, biznesu, life coach oraz psycholodzy. Warsztaty odbędą się na terenie Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Poznania i Wrocławia. Podczas zajęć będziemy mogli dowiedzieć się, jak poprzez prawidłowy oddech radzić sobie ze stresem w pracy i w życiu, jak oddychać podczas uprawiania sportu, czy w sytuacji, kiedy chcemy się zrelaksować. Program akcji oraz wskazówki i filmiki instruktażowe na temat prawidłowego oddychania znajdziemy od połowy lutego na stronie akcji.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X