Strona głównaZdrowieJak praktykowanie uważności pomaga walczyć z bulimią

Jak praktykowanie uważności pomaga walczyć z bulimią

Technika oparta na filozofii i praktyce buddyjskiej może pomóc kobietom, które zmagają się z napadami objadania się i bulimią.
Jak praktykowanie uważności pomaga walczyć z bulimią [fot. Honey Kochchaphon kaensen from Pixabay]
Technika nazwana „uważnością", może pomóc zrozumieć emocje i radzić sobie z tymi , które wyzwalają napady objadania się.

W przeciwieństwie do wielu terapii , wspomniane podejście mniej koncentruje się na jedzeniu i kontrolowaniu spożywania posiłków, a bardziej na uwolnieniu od negatywnych myśli i .

Psychologowie z Griffith University zauważają, że kobiety, które się objadają, często wiele osiągają i są perfekcjonistkami. Kiedy takie kobiety spostrzegają, że nie spełniają narzuconych sobie standardów lub nie kontrolują sytuacji, doświadczają napadów objadania się. Typowe nocne jedzenie może obejmować litry lodów i kilka paczek ciastek czekoladowych, powiedziała psycholog Michelle Hanisch.

- Wiele kobiet opracowuje skomplikowane metody ukrywania dowodów objadania się, a niektóre czują się później tak winne, że prowokują wymioty, nadużywają środków przeczyszczających lub nadmiernie ćwiczą, aby przeciwdziałać skutkom takich napadów - wskazuje Hanisch.

- Objadanie się to w dużej mierze odwracanie uwagi - chwilowa ucieczka od wydarzeń i emocji, które jednak może powodować długoterminowe problemy fizyczne, w tym zaburzenia równowagi elektrolitowej. Znacznie lepiej byłoby, gdyby kobiety nauczyły się reagować w inny sposób - zauważa Hanisch.

obejmuje ćwiczenia podobne do medytacji, które mogą pomóc bardziej skoncentrować się na danej chwili, uzyskać zdrową akceptację siebie i uświadomić sobie potencjalnie destrukcyjne nawykowe reakcje.

- Kobiety, które uczestniczyły w programie, deklarowały mniejsze niezadowolenie ze swojego ciała, wyższą samoocenę i poprawę relacji osobistych - mówi Angela Morgan, współautorka badań. - Nauczyły się, że myśli i emocje nie mają nad nami władzy, ponieważ są tylko przejściowymi zjawiskami i nie są trwałe - dodaje Morgan.

Wykazano już, że uważność jest skuteczna w leczeniu i , a także walce z uzależnieniami i stresem związanym z dolegliwościami fizycznymi, takimi jak uraz, przewlekły ból lub rak.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy