Strona głównaZdrowieJak powstrzymać starzenie się mózgu? Trzeba ćwiczyć fizycznie...

Jak powstrzymać starzenie się mózgu? Trzeba ćwiczyć fizycznie...

Trening, który wzmacnia mięśnie, powstrzyma starzenie się mózgu. Dzięki ćwiczeniom fizycznym więc można liczyć na dłuższą młodość umysłu.
Uczeni z Uniwersytetu w Sidney zaobserwowali poprawę funkcji poznawczych u tych, którzy dzięki ćwiczeniom zwiększyli siłę swoich mięśni. Odnotowali, że im silniejsza fizycznie stawała się dana osoba, tym lepiej działał jej mózg.

W badaniach wzięło udział sto osób w wieku 55-86 lat, które doświadczały łagodnych , czyli problemów, które są uważane za symptomy możliwego rozwoju , w tym choroby Alzheimera. Przez sześć miesięcy uczestnicy ćwiczyli z częstotliwością dwa do trzech razy w tygodniu. Jednym z głównych elementów ich treningu było podnoszenie ciężarów, przy czym aktywność zaplanowano tak, by ćwiczący musieli wykorzystywać 80 proc. swojej siły.

Po półrocznym okresie treningów okazało się, że seniorów towarzyszyła poprawa funkcji kognitywnych. Co ciekawe, zaobserwowano zwiększenie objętości niektórych obszarów mózgu w porównaniu do początku badań. Takie efekty utrzymały się przez 12 miesięcy po zakończeniu badań.

„Im więcej osób nakłonimy do , takiego jak podnoszenie ciężarów, tym bardziej prawdopodobne jest, że starzejąca się populację zyska lepsze zdrowie. Kluczem jest jednak upewnienie się, że trening będzie częsty, tj. wykonywany co najmniej dwa razy w tygodniu, i przy dużej intensywności, tak, by maksymalizować zyski. To da najwyższą korzyść dla mózgu", wyjaśnia Dr Yorgi Mavros, współautor badań.

Z danych WHO wynika, że na całym świecie na demencję choruje około 47 milionów ludzi. W związku ze starzeniem się społeczeństw liczba przypadków choroby co roku znacznie się zwiększa.

Wyniki badań opublikowano w Journal of the american geriatrics society.

Źródło: Increasing muscle strength can improve brain function: study

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X