Strona głównaZdrowieJak powstrzymać się przed niezdrowym podjadaniem

Jak powstrzymać się przed niezdrowym podjadaniem

Wielu ludzi sięga po różnego rodzaju przekąski z wielu powodów, czasem w wyniku stresu, innym razem przy dużej radości, albo po prostu z nudy... Owszem, można również podjadać zdrowo, ale znacznie częściej wybieramy niezdrowe produkty zamiast świeżych warzyw i owoców. Zobacz, jak ograniczyć nawyk, który może zaprzepaścić wysiłki odchudzania i wpędzić cię w choroby.
Jak powstrzymać się przed niezdrowym podjadaniem [© Igor Mojzes - Fotolia.com] Za odczuwanie głodu może odpowiadać stan emocjonalny. Kiedy ogarnia nas silne uczucie smutku, lęku, nuda, frustracja czy zmęczenie, trudniej nam kontrolować apetyt i wybór tego, co jemy. Jeśli uświadomimy sobie, dlaczego chcemy zaserwować sobie coś niezdrowego, łatwiej będziemy mogli się od tego powstrzymać.

Jak ograniczyć niezdrowe przekąski

Nie pomijaj posiłków. Nawet jeśli rankiem nie odczuwasz głodu, spróbuj zjeść śniadanie. Uczucie głodu przyjdzie bowiem za chwilę ze zdwojoną siłą, a wtedy najprawdopodobniej sięgniesz po coś z dużą ilością tłuszczu i , by szybko się nasycić. Regularne jedzenie z kolei sprawi, że zyskasz większą zdolność do opierania się chęci zjedzenia czegoś w rodzaju .

Nie daj się nudzie. W chwilach, w których „nie masz co ze sobą zrobić", chętniej sięgniesz po coś słodkiego lub zawierajacego dużą ilość niezdrowych tłuszczów. Podobnie jak w przypadku procesu rzucania papierosów, potrzeba jakiego odwrócenia uwagi od narastającej w takich sytuacjach chęci zjedzenia - sięgnij po gazetę, wyjdź na spacer, zadzwoń do znajomego, zrób cokolwiek, co rozproszy myśli o jedzeniu.

Ćwicz. Niezdrowe jedzenie jest tak powszechne, bo kojarzy się z poprawą nastroju. W istocie dania pełne cukru i określonych tłuszczów mogą sprawić, że poprawi nam się humor. Trzeba więc umieć uzyskać taki efekt w inny sposób. Taki skutek daje wysiłek fizyczny. Nie bez powodu mówi się o „euforii biegacza", czyli euforycznym stanie towarzyszącym długiemu wysiłkowi fizycznemu. Nie trzeba jednak przebiec maratonu, by lepiej się poczuć, regularny trening ma wpływ na wydzielanie substancji, które odpowiadają za lepszy nastrój.

Zaszufladkuj jako przekąski na naprawdę specjalne okazje. Niech ciasto czy cukierki kojarzą ci sie z rzadkimi, naprawdę wyjątkowymi okazjami, takimi jak urodziny, imieniny czy ważne jubileusze.

Opracuj zbilansowaną dietę. Znaczenie ma nie tylko to, o jakiej porze jesz posiłki, ale i co konkretnie się w nich znajduje. Jeśli na codzień twoje dania są bogate w cukier i tłuszcze nasycone, twój organizm jest przyzwyczajony do niezdrowego menu. Jak uważają eksperci, tego rodzaju jedzenie jest wręcz uzależniające. Jeśli zaś zaczniesz w sposób przemyślany układać codzienny jadłospis i najpierw ograniczysz, a potem wyrzucisz z niego to, co niezdrowe, zmieni sie to jak oceniasz smak i zapach produktów i nie zechcesz serwować sobie „śmieciowego jedzenia".

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy