01-02-2021
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
W okresie od 50 do 70 lat traci się około 30 proc. wcześniejszej siły mięśni. Tymczasem jej utrzymanie w starszym wieku jest niezwykle ważne, aby zachować mobilność i móc prowadzić niezależne życie oraz samodzielnie wykonywać codzienne czynności. Warto wiedzieć, że progresywny trening siłowy (oporowy) pomaga osłabić zanik mięśni w seniorskim wieku.
Medycy z Uniwersytetu w Poczdamie sprawdzili, jakie efekty można osiągnąć poprzez trening siłowy (oporowy) u osób starszych oraz jaka intensywność ćwiczeń jest najlepsza u osób powyżej 60. roku życia. Odkryli, że regularny trening oporowy zwiększa mięśni, zmniejsza zanik , a także poprawia funkcje ścięgien i kości. Pozwoliło to zapobiegać i kontuzjom.
Ustalono też, że większa intensywność treningu przyniosła znaczniejsze efekty niż intensywność umiarkowana i niska. Aby poprawić masę mięśniową, potrzebna jest intensywność na poziomie 60-85 proc. maksimum jednego powtórzenia. Aby zwiększyć dostępną siłę mięśni, konieczna jest intensywność powyżej 85 proc. Optymalna ilość ćwiczeń u zdrowych seniorów to 3 do 4 treningów tygodniowo.
Medycy mówią, że w nadchodzących dekadach zwiększy się znaczenie utrzymania zdolności do pracy, podobnie jak potrzeba w życiu codziennym i spędzaniu wolnego czasu. Jeśli chodzi o Niemcy, wiek emerytalny na poziomie 67 lat oznacza, że co trzecia osoba dorosła w wieku produkcyjnym będzie miała więcej niż 50 lat do 2020 r., a do 2050 r. odsetek osób powyżej 60. roku życia wzrośnie do około 40 proc. Co do Polski, według szacunków GUS osoby w wieku powyżej 65 lat będą stanowiły prawie 1/3 populacji, a ich liczba wzrośnie o 5,4 miliona w porównaniu do 2013 roku.
Na podstawie: