24-10-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Aby utrzymać wagę pod kontrolą, ważne jest nie tylko, aby zwracać uwagę na to, co jemy, ale także na pory, w których jemy.
Dwa nawyki dotyczące diety są powiązane z niższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) w dłuższej perspektywie: dłuższe nocne „posty" i wczesne jedzenie śniadania.
W badaniu wzięło udział ponad 7 tysięcy ludzi w wieku 40-65 lat. Uczestnicy odpowiadali na informacje dotyczące wagi i wzrostu, nawyków żywieniowych, w tym godzin posiłków, innych nawyków związanych ze stylem życia i statusu społeczno-ekonomicznego.
Wyniki
- Nasze wyniki, zgodne z innymi niedawnymi badaniami, sugerują, że wydłużenie nocnego powstrzymywania się od jedzenia może pomóc utrzymać zdrową wagę, jeśli towarzyszy temu wczesna kolacja i wczesne śniadanie. Uważamy, że może to wynikać z faktu, że jedzenie wcześniej w ciągu dnia jest bardziej zgodne z i pozwala na lepsze spalanie kalorii oraz regulację , co może pomóc utrzymać zdrową wagę - wyjaśnia Luciana Pons-Muzzo, z IESE Business School.
Różnice między kobietami i mężczyznami
Analiza danych według płci wykazała, że w porównaniu z mężczyznami, kobiety generalnie odznaczały się niższym wskaźnikiem masy ciała (BMI), lepszym przestrzeganiem diety śródziemnomorskiej, mniejszą skłonnością do spożywania alkoholu, gorszym zdrowiem psychicznym i częściej odpowiadały za opiekę nad domem lub rodziną.
Post przerywany
- Istnieją różne sposoby praktykowania tego, co jest określane jako ‘', a nasze badanie dotyczy jednego z nich, czyli postu nocnego. Ustaliliśmy, że ta praktyka nie ma wpływu na masę ciała. Inne badania z udziałem uczestników z otyłością wykazały, że ta taktyka nie jest skuteczniejsza niż zmniejszenie spożycia kalorii w redukcji masy ciała w dłuższej perspektywie - mówi Camille Lassale, badaczka ISGlobal i starsza współautorka badania.
- Nasze badania są częścią rozwijającej się dziedziny badań znanej jako 'chronożywienie', która koncentruje się nie tylko na analizie tego, co jemy, ale także pór dnia i liczby posiłków - wyjaśnia Anna Palomar-Cros, współautorka badań. - Podstawą jest tu wiedza, że nietypowe wzorce przyjmowania pokarmów mogą kolidować z rytmem dobowym, czyli wewnętrznym zegarem regulującymi cykle dnia i nocy oraz towarzyszącymi im procesami fizjologicznymi - dodaje.
Na podstawie:
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »