Strona głównaZdrowieJak pory jedzenia wpływają na masę ciała

Jak pory jedzenia wpływają na masę ciała

Aby utrzymać wagę pod kontrolą, ważne jest nie tylko, aby zwracać uwagę na to, co jemy, ale także na pory, w których jemy.
Jak pory jedzenia wpływają na masę ciała [fot. Pexels from Pixabay]
Dwa nawyki dotyczące diety są powiązane z niższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) w dłuższej perspektywie: dłuższe nocne „posty" i wczesne jedzenie śniadania.

W badaniu wzięło udział ponad 7 tysięcy ludzi w wieku 40-65 lat. Uczestnicy odpowiadali na informacje dotyczące wagi i wzrostu, nawyków żywieniowych, w tym godzin posiłków, innych nawyków związanych ze stylem życia i statusu społeczno-ekonomicznego.

Wyniki

- Nasze wyniki, zgodne z innymi niedawnymi badaniami, sugerują, że wydłużenie nocnego powstrzymywania się od jedzenia może pomóc utrzymać zdrową wagę, jeśli towarzyszy temu wczesna kolacja i wczesne śniadanie. Uważamy, że może to wynikać z faktu, że jedzenie wcześniej w ciągu dnia jest bardziej zgodne z i pozwala na lepsze spalanie kalorii oraz regulację , co może pomóc utrzymać zdrową wagę - wyjaśnia Luciana Pons-Muzzo, z IESE Business School.

Różnice między kobietami i mężczyznami

Analiza danych według płci wykazała, że w porównaniu z mężczyznami, kobiety generalnie odznaczały się niższym wskaźnikiem masy ciała (BMI), lepszym przestrzeganiem diety śródziemnomorskiej, mniejszą skłonnością do spożywania alkoholu, gorszym zdrowiem psychicznym i częściej odpowiadały za opiekę nad domem lub rodziną.

Post przerywany

- Istnieją różne sposoby praktykowania tego, co jest określane jako ‘', a nasze badanie dotyczy jednego z nich, czyli postu nocnego. Ustaliliśmy, że ta praktyka nie ma wpływu na masę ciała. Inne badania z udziałem uczestników z otyłością wykazały, że ta taktyka nie jest skuteczniejsza niż zmniejszenie spożycia kalorii w redukcji masy ciała w dłuższej perspektywie - mówi Camille Lassale, badaczka ISGlobal i starsza współautorka badania.

- Nasze badania są częścią rozwijającej się dziedziny badań znanej jako 'chronożywienie', która koncentruje się nie tylko na analizie tego, co jemy, ale także pór dnia i liczby posiłków - wyjaśnia Anna Palomar-Cros, współautorka badań. - Podstawą jest tu wiedza, że nietypowe wzorce przyjmowania pokarmów mogą kolidować z rytmem dobowym, czyli wewnętrznym zegarem regulującymi cykle dnia i nocy oraz towarzyszącymi im procesami fizjologicznymi - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy